Investigating the integration of the Sims 3 in an english language education context: A case study at a vocational technical high school
The Sims 3'e ingilizce eğitim süreçlerinde yer verilmesinin araştırılması: Bir mesleki ve teknik lisede örnek olay araştırması
- Tez No: 828945
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CENDEL KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Dijital oyunların, 21. yüzyılda doğan öğrencilerin çağdaş ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını karşılayan dikkat çekici avantajlarıyla öğrenme sürecini modernleştirebildiği için dil öğrenme ortamlarına entegre edildiği bilinmektedir. Bu nitel çalışma, lise öğrencilerinin The Sims 3'ün müfredat kazanımlarını kapsayacak şekilde normal İngilizce derslerinde yenilikçi bir araç olarak kullanılmasına yönelik algılarını analiz etmek amacıyla uygunlanmıştır. Bu çalışma aynı zamanda The Sims 3'e dayalı etkinliklerin entegrasyonu ile katılımcıların algılanan motivasyon ve dil tutum düzeylerini keşfetmeyi amaçlamıştır. Bu örnek olay Ankara'da bir mesleki ve teknik lisede 14 yaşında 22 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak için yarı yapılandırılmış odak grup görüşmeleri, uyarılmış hatırlama görüşmesi ve araştırmacının alan notlarından yararlanılmıştır. Katılımcıların The Sims 3'ün normal İngilizce derslerine entegre edilmesine ilişkin olumlu algılara sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Algıları iki ana tema altında kategorize edilebilmektedir. İlk tema, oyunun keşfetme, yaratıcılık, özgürlük gibi özelliklerinin bir sonucu olarak katılımcıların The Sims 3'e dayalı etkinlikleri tamamlarken yüksek derecede eğlenmesi ile ilişkilendirilirken, ikinci tema, oyunun dil temelli doğasının bir sonucu olarak oyunun konuşmadan dilbilgisine kadar çeşitli dil becerilerine olumlu etkisi ile ilgilidir. Sonuçlar ayrıca, oyunun işbirliğini, rekabeti ve katılım isteğini teşvik eden olumlu yönleri sayesinde, katılımcıların oyunla ve ilgili etkinliklerle meşgul olurken algılanan motivasyon düzeylerinde ve İngilizce derslerine karşı tutumlarında iyileşme olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcılar ayrıca gelecekte The Sims 3'ün İngilizce derslerine entegre edilmesini destekleyeceklerini de belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital games are known to be integrated into language learning settings as they can innovate the learning process with their distinctive advantages which fulfill contemporary needs of students born into the 21st century. This qualitative study was conducted to analyze perceptions of high school students towards the utilization of a life simulation game called The Sims 3 as an innovative tool in their regular English clasess. The present study also aimed at exploring the perceieved changes in motivation and language attitude of the participants. This case study was conducted in a vocational and technical high school in Turkey. Semi-structured interviews, stimulated recall interview and researcher's fields notes were utilized to gather data. It was revealed that the participants had positive perceptions regarding the integration of The Sims 3 into their regular English lessons. Their perceptions are categorized under two themes. The first theme is associated with the high level of fun the participants had while completing the activities based on The Sims 3 due to the embedded features of the game such as exploration, creativity and freedom. The second theme is about the the game's positive impact on their various language skills from speaking to grammar due to the language-based nature of the game. The results also revealed that the participants had improvement in their perceived motivation levels and their attitude towards English lessons while engaging with the game and its activities thanks to the game's positive aspects which encourage cooperation, competition and eagerness in participation.