Preschool movement education within the framework of ecological systems theory
Ekolojik sistemler teorisi çerçevesinde okul öncesi hareket eğitimi
- Tez No: 828954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP SEVİMLİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan okul öncesi öğretmenlerinin hareket eğitimi hakkındaki görüşlerini ve uygulamalarını Ekolojik Sistemler Teorisi ile ilişkili olarak incelemektir. Bu araştırmanın örneklemini Ankara ilinin üç ana ilçesinde devlet kurumlarında ve özel kurumlarda çalışan okul öncesi öğretmeleri oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan 20 okul öncesi öğretmeninden 10'u özel kurumda, 10'u devlet kurumunda çalışmaktadır. Bu nitel çalışma kapsamında fenomenolojik yöntem kullanılmıştır ve veriler üç farklı ölçme aracı ile toplanmıştır. Demografik Bilgi Formu uygulandıktan sonra, okul öncesi öğretmenlerinin sınıfta hareket kullanımına ilişkin görüşlerini derinlemesine anlamak için katılımcılara yarı yapılandırılmış görüşme soruları sorulmuştur. Görüşme verilerini tanımlamak, kodlamak, kategorize etmek ve verilerdeki birincil kalıpları takip etmek için içerik analizi kullanılmıştır. Bu veriler MAXQDA 2022 yazılımını kullanarak analiz edilmiştir. Öğretmenlerin hareket eğitimi uygulamalarına etkisi olabilecek okuldaki fiziki şartların değerlendirilmesi için Fiziksel Çevre ve Materyal Envanteri uygulanmıştır. Bunlara ek olarak doküman analizi yöntemiyle okul öncesi eğitim müfredatı doğrultusunda hazırlanan ve program kapsamında geliştirilen hareket eğitimine yönelik yazılı ders içerikleri, okulların misyon/vizyonları, aylık planlar, günlük akış planları ve/veya fiziksel aktiviteyi destekleyici aktivite planları toplanıp gözden geçirilmiş ve analizi yapılmıştır. Mevcut çalışmada okul öncesi öğretmenlerini hareket eğitimiyle ilgili görüşlerini ve uygulamalarını etkileyen unsurlar, Ekolojik Sistemler Teorisine dayalı olarak kişisel, kişiler arası, kurumsal, toplumsal ve politika olmak üzere beş faktör altında sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine preschool teachers' views and practices of movement education in relation to Ecological Systems Theory. Twenty preschool teachers working in public and private schools in three main districts of Ankara, Türkiye were included in the study. Ten of the preschool teachers were working in private schools, and ten of them were working in public schools. A qualitative phenomenological study was conducted, and the data was collected through three data collection instruments. After the Demographic Information Form was applied, semi-structured interview questions were asked to the participants in order to gain an in-depth understanding of the preschool teachers' views on the implementation of movement in their classrooms. Content analysis was used to identify, code, and categorize interview data and to follow primary patterns in the data. The interview data were analyzed using the MAXQDA 2022 software. The Physical Environment and Material Checklist was applied to examine the physical conditions in each school which might have an impact on the teachers' movement education practices. In addition, written course contents for movement education, which were prepared in line with the early childhood education curriculum and developed within the scope of the program, mission/visions of schools, monthly plans, daily schedules, and activity plans supporting movement were collected, reviewed and analyzed by document analysis method. The study results identified the factors affecting the views and practices of preschool teachers for intrapersonal, interpersonal, institutional, community, and policy components within the framework of Ecological Systems Theory.