Türk edebiyatında tarihi roman (2000 ve sonrası)
Historical novel in Turkish literature (2000 and after)
  1. Tez No: 828962
  2. Yazar: AFET DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYLAN ABİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 422
Özet
İlk basımları 2000-2022 arasında olan on dokuz tarihi roman incelemesini esas alan“Türk Edebiyatında Tarihi Roman (2000 ve Sonrası)”başlıklı çalışma, siyasi ve toplumsal açıdan yaşanan gelişmelerin ve değişimlerin romanlara yansımasını belirlemekle birlikte, romanların yapı ve tematik açıdan incelenmesini esas almıştır. Tarihi romanlara dair kuramsal bilgiler de detaylandırılmış, tarihi roman tanımlamaları, özellikleri, Dünya ve Türk edebiyatındaki gelişimi ortaya konmuş; postmodernizm ve Yeni Tarihselcilik kavramlarına da değinilmiştir. Ele alınan tarihi romanlar, bu bilgilerden hareketle incelenmiştir. Çalışmanın, tarihi roman özelinde söz konusu dönemin daha iyi anlaşılması ve bundan sonra yapılacak olan çalışmalara kaynaklık etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The study titled“Historical Novel in Turkish Literature (2000 and After)”, which is based on a review of nineteen historical novels, the first editions of which were between 2000-2022, determines the reflection of political and social developments and changes on the novels, and is based on the analysis of the novels in terms of structure and thematic. Theoretical information about historical novels is also detailed, historical novel definitions, features, development in world and Turkish literature are revealed; The concepts of postmodernism and New Historicism are also mentioned. The historical novels discussed were analyzed based on this information. It is expected that the study will provide a better understanding of the period in question in the historical novel and will be a source for future studies.