Why in April 2001? the international political economy of central bank independence in Turkey
Neden Nisan 2001'de? Türkiye'de Merkez Bankası Bağımsızlığının uluslararası ekonomi-politiği
  1. Tez No: 828969
  2. Yazar: ERMAN AKSÜT
  3. Danışmanlar: DR. JEFFREY CHWIEROTH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: London School of Economics and Political Science
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bağımsızlığı, 2001 yılının Nisan ayında yapılan düzenlemelerle artmıştır. Bu tez, söz konusu bağımsızlık artışının sebeplerini Uluslararası Ekonomi-Politik (UEP) çerçevesinden incelemektedir. Bu kapsamda, Merkez Bankası Bağımsızlığı konusunda kısa bir özet ve literatür taraması sonrası, çıkarlar, kurumlar, fikirler, materyal koşullar, epistemik topluluk ve IMF ve AB gibi uluslararası faktörlerin etkisi tek tek incelenmektedir. Karşılaştırmalı analiz gücünü artırmak adına Meksika ve Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya gibi Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri de analizde yer almaktadır. Çalışmada, ekonomik krizler gibi materyal koşullar her ne kadar politika değişimine sebep olsa da, bu değişimin nasıl ve neden olduğunu anlamak için kurumlar, fikirler gibi UEP'nin vurgu yaptığı hususlara odaklanmak gerektiği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Independence of Central Bank of the Republic of Türkiye increased, thanks to the regulations made in April 2001. This thesis attempts to analyse the causes of this development within International Political Economy (IPE) perspective. In this regard, after a short summary and literature review on Central Bank Independence, it investigates interests, institutions, ideas, material conditions, epistemic community and international factors such as IMF and the EU. To strengthen comparative analysis side, it also includes Mexico, as well as Central and Eastern European Countries such as Poland, Czech Republic and Slovakia. It concludes by stating that although material conditions such as economic crises lead to a policy change, it is necessary to look at IPE-related sources such as institutions and ideas in order to understand how material conditions do so.