English language teacher attrition in the Turkish context: A phenomenological study
İngilizce öğretmenlerinin Türkiye bağlamında mesleği bırakması: Bir olgu bilim çalışması
- Tez No: 828984
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CENDEL KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Mesleği bırakma, eğitim alanı da dahil olmak üzere birçok alanda küresel bir sorun olmaktadır. Öğretmenlerin yükselen işten ayrılma oranları, öğretmenler, öğrenciler ve kurumlar için olumsuz etkilere neden olmaktadır. Bu çalışma, sektör değiştirmiş olan ve özel okullarda İngilizce öğretmeni olarak çalışmış 9 katılımcının deneyimlerini araştırmayı ve sektör değişimine atfedilen önde gelen nedenleri anlamayı amaçlamıştır. Bu olgu bilim çalışması, öğretmenlerin mesleği bırakma niyetlerini ve davranışlarını araştırmada iş talepleri ve kaynaklarının rolünü incelemek için bir teorik çerçeve olarak İş Talepleri-Kaynakları (Job Demands-Resources) modelini benimsemiştir. Örneklem, Türkiye'nin çeşitli şehirlerindeki öğretmenlikten öğretmenlik harici mesleklere geçiş yapan katılımcıyı içermektedir. Veri toplamanın başlıca kaynağı olarak iki adet yarı yapılandırılmış görüşme uygulanmıştır. Sonuçlar, iş talepleri, iş kaynakları, işten ayrılma yorumlaması ve kariyer karşılaştırması gibi temaları içermektedir. Çalışma, eski İngilizce öğretmenlerinin öğretmenlik kariyerlerini bırakmalarına yol açan motivasyonları ve nedenleri inceleyerek profesyonel deneyimlerini yansıtmalarına katkıda bulunmuş ve eğitim kurumları için uygulama sonuçlarıyla ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Teacher turnover and teacher attrition is a global issue in the field of education that continues to be a subject of concern. The high teacher turnover and attrition lead to negative effects on teachers, students, and institutions. This study aimed to investigate the experiences of 9 former English teachers who have worked in the private schools in the Turkish context and understand their leading reasons that are attributed to turnover. This phenomenological study adopted the Job Demands-Resources (JD-R) model as a theoretical framework to examine the role of job demands and resources in predicting teacher turnover intentions and behavior, with a focus on the educational field. The study sample involved 9 former English language teachers in various cities in Turkey who have transitioned into non-teaching-related professions. Two semi- structured interviews were implemented as the primary source of gathering data. Findings encompass the following themes: job demands, job resources, turnover interpretation, and career path comparison. Former teachers' turnover reasons were discussed in light of broader teacher turnover and attrition literature. The study allowed former English teachers to reflect on their professional experiences by examining the motivations and reasons that led them to leave their teaching careers, and it was linked to implications for practice for educational institutions.