Logaritmik ve istatistiksel logaritmik toplanabilme metodları için Tauber tipi teoremler
Tauberian theorems for logarithmic and statistical logarithmic summability methods
  1. Tez No: 828985
  2. Yazar: NERGİZ ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezde logaritmik ve istatistiksel logaritmik toplanabilme metotları ile ilgili Tauber tipi teoremler verilmiştir. Bu çalışma giriş bölümü ile birlikte 4 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümümüz olan giriş bölümünde toplanabilme teorisinin tarihçesi ve kullanılan metotlar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, logaritmik toplanabilme metodu tanıtılarak, bu metottan yakınsaklığın elde edilmesi ile ilgili Tauber tipi teoremler reel ve karmaşık sayı dizileri için, dizi ve bu dizinin logaritmik ortalaması arasındaki farktan yararlanılarak ispatlanmıştır. Üçüncü bölümde, istatistisel logaritmik toplanabilme metodu verilerek, bu metot için Tauber tipi teoremler reel ve karmaşık sayı dizileri için ispatlanmıştır. Dördüncü bölümde, istatistiksel logaritmik yakınsaklık tanımı verilerek karmaşık sayı dizileri için istatistiksel logaritmik toplanabilme metodundan tanımı verilen bu yakınsaklığın elde edilmesi için Tauber tipi teorem ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some Tauberian theorems for logarithmic and statistical logarithmic summability methods are proved. Together with the introduction, this thesis consists of four chapters. In the first chapter, there is the introduction part. The history of Tauberian theory and the summability methods that we used in this thesis are mentioned. In the second chapter, logarithmic summability method is introduced. Tauberian theorems to obtain ordinary convergence from this method is proved both for real and complex number sequences using the difference between the sequence and its logarithmic mean. In the third chapter, statistical logarithmic summability method is introduced. Tauberian theorems are proved both for real and complex number squences to obtain the ordinary convergence. In the fourth chapter, the definition of statistical logarithmic convergence is given for complex number sequences, a Tauberian theorem is proved for the statistical logaritmic summability method.