Spin-S enine ısing modelinin denge ve denge dışı davranışları
Equilibrium and non-equilibrium properties of spin-S transverse ising model
  1. Tez No: 828983
  2. Yazar: FEVZİ KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL GÜLPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak hem termal hem de kuantum faz geçişleri sergileyen spin-S enine alan Ising modeli ve S=1/2 özel halinin iki varyasyonunun denge manyetik özellikleri ortalama alan yaklaşımı altında incelenmiştir. Bu amaçla spin-S enine alan Ising modelinin serbest enerjisini veren ifade ortalama alan yaklaşımı ve Bogliubov varyasyonel ilkesini birleştiren bir yöntemle türetildi. Aynı analiz ile rastgele boyuna alan etkisi altındaki ve metamanyetik özellik sergileyen spin-1/2 enine alan Ising modellerinin faz eğrileri elde edildi. Bir sonraki adımda bu sistemlerin sonlu sıcaklık termodinamik geometrik özellikleri termal faz geçişlerinin varlığında detaylıca incelendi. Rastgele boyuna dış manyetik alan etkisindeki spin-1/2 enine Ising modelinin sıcaklık ve mıknatıslanmadan oluşan iki boyutlu alt manifold için termodinamik eğriliği Ruppeiner metriği ile elde edildi ve sıcaklık ve dış alan ile değişimi çalışıldı. Metamanyetik spin-1/2 enine Ising modellinin metriği tanımlanırken ise sekmeli ve toplam mıknatıslanlardan oluşan ikiboyutlu termodinamik koordinat sisteminden yararlanıldı. Her iki sistem için Ricci skalerinin termal faz geçişleri komşuluğundaki sıcaklık ve alan davranışları kapsamlıca incelendi. Son olarak rastgele enine alan Ising modelinin termal kritik manyetik durulması denge istatistik mekaniğini doğrusal yanıt kuramı ile birleştiren bir yaklaşımla ele alındı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, the magnetic properties of spin-S transverse field Ising model which undergoes thermal and quantum phase transitions for finite and zero temperatures are studied within mean field theory. Mean field free energy of the model is obtained by making use of the Bogliubov variational principle. In addition, two variations of the S=1/2 case spin-1/2 transverse field Ising model with random longitudinal magnetic field and metamagnetic spin-1/2 transverse field Ising model are investigated with same approach. After studying the equlibrium properties and obtaining phase diagrams wefocused on the behavior of the thermodynamic curvatures of these spin systems near the thermal (classical) critical and multicritical points. For this purpose, the thermo-geometric analysis of the random longitudinal transverse field Ising model is performed in two fold manifold whose coordinates are the magnetization and temperature of the system. In the metamagnetic case the Ricci scalar is obtained for the order parameter space. Finally, the thermal magnetic relaxation behavior of the transverse field Ising model under the effect of longitudinal magnetic field is studied with a method which combines statistical mechanics of phase transitions and linear response theory.