Landscaping pre-service english language teachers' identity development: A bourdieuan perspective
Hizmet öncesi ingilizce öğretmenlerinin kimlik gelişiminin konumlandırılması: Bourdıeucu bir perspektif
  1. Tez No: 828986
  2. Yazar: ANIL KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma, İngiliz Dili Eğitimi programı hizmet öncesi öğretmen adaylarının kimlik gelişim sürecini üç vaka üzerinden resmetmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, bu araştırma çoklu durum çalışması deseninin sınırları içerisinde yer almaktadır. Vakalar (n = 3) çeşitli değişkenler (örneğin, kurumsal geçmiş, birçok açıdan benzersizlik, iyi inşa edilmiş bir kurum olma, Yabancı Diller Eğitimi ve Eğitim Bilimleri bölümlerinde önemli sayıda öğretmen eğitimcisine sahip olma) açısından seçilmiştir. Veri analiz birimini Türkiye'de 3 farklı devlet üniversitesinde bulunan 3 ELT programı oluşturmuştur. Çalışma, aynı zamanda öğretmen adaylarının (n=30) ve öğretmen eğitimcilerinin (n=24) kurumlarında öğretmen kimliğinin gelişimi ve bunun kurumsal habitus ile ilişkisi hakkındaki görüşlerini Bourdieu'nun perspektifinden incelemeyi amaçlamıştır. Bourdieu'nun alan teorisi ve alet setleri (habitus, doxa, field/alan, sermaye türleri), kurumsal habitusu ve bunun seçilen vakalardaki İngilizce öğretmen adaylarının öğretmen kimliği gelişimiyle ilişkisini açıklarken, ana teorik çerçeve olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda, hizmet öncesi öğretmen eğitimi programının İngilizce öğretmen adaylarının kimlik gelişimini nasıl etkilediği sorusuna da yanıt aranmıştır. Çalışmanın katılımcıları, İngilizce öğretmenliği programlarında eğitim gören 4. sınıf öğretmen adayları (n =30) ile ders veren öğretmen eğitimcileridir (n=24). Veri kaynaklarımda çeşitlemeye gittim. Katılımcılarla bireysel ve odak grup görüşmeleri yapmak için tasarladığım yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla görüşme verilerini topladım. Öğretmen eğitimi politika belgeleri, bölüm ve programın vizyon ve misyon beyanı, Yükseköğretim Kurulu'nun öğretmen eğitimi programı ve saha notları ile belgeler ve görseller veri olarak çalışmanın dokümanları olarak irdelendi. Yoğun veriler tümevarımsal tematik analiz yoluyla analiz edildi ve ham açıklayıcı iyi alıntıları ve görsel verileri araştırma raporunu tamamlamak için kullandım. Veri analizi sonucunda; Bir alan olarak ELT, Failler olarak öğretmen eğitimcileri ve Failler olarak öğretmen adayları ana temaları (n=3) ortaya çıkmıştır. Ana sonuç olarak bu çalışma, tek boyutlu merkezi bir politikanın öğretmen eğitiminde ve öğretmen kimlik gelişiminde benzer çıktılar üretmediğini iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to portray the identity development process of ELT pre-service teachers in 3 cases. With this purpose in mind, this research was situated within the borders of a multiple cross-case study design. The cases (n = 3) were selected in terms of various variables. The unit of analysis was 3 ELT programs in 3 different state universities. The study also aimed to explore the pre-service teachers and teacher educators' perspectives on the development of the teacher identity in their institutions and its relation to institutional habitus from a Bordieuan perspective, particularly utilizing habitus, doxa, field, and capitals from Bourdieu's toolkits. Pre-service teachers (n =30) and teacher educators both from English Language Teaching (ELT (n=15) and Educational Sciences (n=9) constituted the study participants. I collected interview data from the participants via self-designed semi-structured interview forms for individual interviews and focus groups. Teacher education policy documents, the vision and mission statement of the department, the teacher education curriculum of the Council of Higher Education, field notes, and visual materials were all considered as part of the documents of the study. I analyzed thick data through inductive thematic analysis, and raw explanatory good quotes and visual data were used to provide complementary evidence for the research report. As a result of the data analysis, the main themes (n=3) emerged as *ELT as a field, *Teacher educators as agents, and *Pre-service teachers as agents, respectively. As a main conclusion, this study claims that a one-size central policy does not generate similar outputs in teacher education and ELT pre-service teacher identity development.