Franchising uygulamalarında insan kaynakları yönetimi
  1. Tez No: 141328
  2. Yazar: İLKNUR SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZET Bu çalışma kapsamında franchising sistemi, kavramsal ve tarihsel gelişimi, hukuki yönü, çeşitleri, özellikleri ele alınarak incelenmiş ve franchising uyulamalarında önemli bir yere sahip olan insan kaynaklan yönetimi işlevleri belirlenmiştir. Franchising,“bir ürün veya hizmetin imtiyaz hakkına sahip tarafın, belirli bir süre şart ve sınırlamalar dahilinde işin yönetim ve organizasyonuna ilişkin bilgi ve destek sağlamak sureti ile, imtiyaz hakkım ticari işler yürütmek üzere ikinci tarafa verdiği imtiyazdan doğan, uzun dönemli ve sürekli bir iş ilişkilerinin bütünüdür.”Franchising uygulamalarına ilk olarak Ortaçağ' da rastlanmaktadır. Ancak bugünkü anlamıyla franchising uygulamalarının başlangıcı yüzyıl öncesine dayanmaktadır İlk uygulmayı ABD'de Singer Dikiş Makinalan başlatmıştır. 1950'li yılların sonunda rekabet ve ekonomik gelişme üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle franchising sisteminde önemli bir artış olmuştur. Bu sistem ile çalışan yaklaşık 60 iş kolu mevcuttur. Özellikle hizmet sektöründe çeşitlendirme hızla artmaktadır. Türkiye'de franchising sistemi 1986 yılında Mc Donald's ile ilk kez uygulama alam bulmuştur. Sonraki yıllarda gelen Wendy's, Kentucky Fried Chicken ve Pizza Hut franchising sisteminin Türkiye'deki ilk temsilcileri olmuştur, bugün Türkiye'de franchising sistemi ile çalışan zincirlerin sayısı 100'ü bulmuş, işletmelerin sayısı ise 2000'e ulaşmıştır. 160Franchising'in doğum yeri olan ABD'de bugün perakende satışların hemen hemen yarısı franchise almış işletmeciler tarafından yapılmaktadır. Bu oran Avrupa Ülkeleri'nde yaklaşık % 25 civarındadır. Türkiye'ye ise sistem henüz 1986 yılında gelmiş olmasına rağmen, perakende satışların % 5'inden fazlası bu yolla sağlanmaktadır. Franchising sisteminin hızla gelişimi ve artan önemi bu konudaki örgütlenmeleri gerekli kılmıştır. Bu örgütlerin başmda ABD'de kurulan İFA (Uluslararası Franchising Örgütü) ve Avrupa'da kurulan EFF (Avrupa Franchising Federasyonu) gelmektedir. Türkiye'de ise 1991 yılında UFRAD (Uluslararası Franchising Derneği) kurulmuştur. Çeşitli avantaj ve dezavantajları bulunan franchising sisteminin en önemli avantajlarından birisi insan kaynaklan yönetimi stratejisi geliştirerek franchise alana; istihdam yaratarak ekonomiye katkı sağlamasıdır. Franchising sisteminin uygulamada başarılı ve uzun vadeli olabilmesi için etkin bir insan kaynaklan yönetimi olmazsa olmaz koşuldur. Bu kapsamda franchising uyulamalannda önem kazanan insan kaynaklan yönetimi işlevleri şöyle belirlenmiştir: İş Analizi ve iş Tanımı İş etüdü ve İş Tasannu İnsan Kaynaklan Planlaması Personel Sağlama ve Seçme Hizmet İçi Eğitim Performans Değerlendirmesi İş Değerleme ve Ücret Yönetimi Kariyer Yönetimi ve Güdüleme 161Türkiye'de franchising uygulamalarına örnek olarak, UFRAD üyesi olan“Tadım Pizza”, franchising sistemi ve insan kaynaklan yönetimi uygulamaları açısından incelenmiştir. 162
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the system of franchising has been evaluated in different ways and the functions of human resources management which has an important role in franchising practice, has been defined. Franchising is a special right given by a company to one person to sell that company's goods or services in a particular place with know-how about management, organizations, marketing and education support. First application of franchising has been seen in middle-age but the franchising in the meaning of today's has been practising since last century.“Singer Company”was the first example for franchising. It has increased due to the positif elects of economical competetion and improvement on franchising system after 1950. In this days, there are more than 60 business types that are working by franchising. In Turkey, Mc Donald's was the first example in 1986. In after years, Wendy's, Kentucky Fried Chicken and Pizza Hut were the leading companies of franchising in Turkey. Today, there are more than 100 companies with almost 2000 selling dots. The franchising system has applied on almost half of the individual marketing companies in USA where the system has been born in. This ratio is around %25 in Europe. It is % 5 in Turkey, altough the system has been used after 1986. 163The franchising system has some advantages and disadvatages. The most important advantage of franchising is to improve the stategy of human resources management. Here under the human resources management functions depending on the support of franchisor to franchise; Job Analysis and Jop Description Job Etude and Jop Design Human Resource Planning Recruitment and Selection Job Training Performance Appraisal Job Evaluation and Wage Management Career Management and Motivation As the work study, the franchising system application and the human resources management application of“Tadım Pizza”has been evaluated. 164