Analysis, design and implementation of an object-oriented mathematical modeler
Nesne yönelimli bir matematik modelleyicinin analiz, tasarım ve gerçeklenmesi
- Tez No: 82905
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL, YRD. DOÇ. DR. MURAT DRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Üretim ve hizmet birimlerinde modellemeden en iyilenmeye kadar olan aktivitelerin önemli miktarda teknik bilgi ve tecrübe gereksinimi, yöneylem metod ve araçlarının gündelik kullanımda sıkça görülmesini engellemektedir. Bu çalışmada üretim ve servis birimlerinin matematik program olarak modellenmesine imkan veren, kullanıcı odaklı ve grafik tabanlı bir yazılımın ana yapısı oluşturulmuştur. Sistem nesne yönelimli olarak tasarlanmış ve görsel etkileşim için gerekli esnekliğe sahip kılınmıştır. Görsel etkileşim için gerekli yapılandırma ile birlikte ortaya çıkacak yazılım en iyi üretim ve hizmet politikalarının saptanmasında üst ve orta düzey yönetim birimlerine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Efficient resource allocation in production and service facilities incorporates mathematical modeling, programming, optimization, analysis of results and realization. All these activities require a substantial amount of operations research knowledge and experience. However this requirement obstructs frequent utilization of operation research methods and tools by decision makers. In this work, an object oriented structure for a mathematical modeling tool is designed and implemented. With the implementation of an advanced user interface, the modeling system will help medium to high level decision makers in determining optimal production and service policies. Users are not required to express characteristics of their own system in a language which enforces a new syntax. The system provides a natural way of modeling a system as it is perceived by the users. The software is responsible of transforming the natural representation into mathematical terms and applying operations research methods, hiding details wherever possible.