8 haftalık eğitsel oyun programının 14-17 yaş arası bireylerde sosyal kaygı düzeyi ve öz yeterlik algısı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 8 weeks educational game program on the level of social anxiety and the perception of self-efficacy in individuals aged 14-17
  1. Tez No: 829053
  2. Yazar: TUĞBA ERKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma 14-17 yaş aralığında, gönüllü katılımcılar arasından random yöntemi kullanılarak belirlenen deney grubu için 20 erkek kontrol grubu için 19 erkek ve toplamda 39 Öğrenci grubu ile yapılmıştır. 8 Hafta, haftada 2 gün ve her gün 2 saat olmak üzere farklı motorik özelliklere yönelik hazırlanan eğitsel oyun programının 14-17 yaş arası bireylerde sosyal kaygı düzeyi ve öz yeterlik algısı üzerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda La Greca ve Lopez (1988) tarafından geliştirilen ölçeğin Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları Aydın ve Tekinsav Sütçü (2007) tarafından yapılan“Ergenler İçin Sosyal Kaygı Ölçeği”ve Muris (2001) tarafından geliştirilen Türkçeye uyarlaması Telef ve Karaca (2012) tarafından yapılan“ Çocuklar İçin Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubu Batman ili Sason ilçesinde bulunan Sason Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören deney grubunda yer alan 20 öğrenci ve kontrol grubunda yer alan 19 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen verilerin parametrik analizlere uygun ve normal bir dağılıma sahip olup olmadığını incelemek üzere SaphiroWilk testleri ile çarpıklık (Skewness) ve basıklık (Kurtosis) değerlerinin± 2.0 bulunması varsayımı ile verilerin normal dağılıma sahip olduğu gözlemlenmiştir. Normal dağılıma uygunluğa bağlı olarak İki grubunun karşılaştırmalarında T-Testi kullanılır. Deney ve kontrol grupları aritmetik ortalama puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olup olmadığını ölçmek amacıyla Bağımsız Örneklem T-Testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre katılımcıların uygulama öncesinde sosyal kaygı alt boyutundan sadece genel sosyal durumlarda korku ve huzursuzluk duyma (G-SKHD) düzeyleri yüksek olduğu görülmüştür. Diğer alt boyutlarda, sosyal kaygı toplam puan, öz yeterlik toplam puan ve tüm alt boyutlarında uygulama öncesinde farklılık olmadığı görülmüştür. Uygulama sonrasında ise katılımcıların sosyal kaygı düzeyleri ve öz yeterlik düzeyleri arasında herhangi bir farklılık görülmemiştir. Deney ve kontrol grubunun ön test ve son test puanları arasındaki fark incelendiğinde ise anlamlı bir farklılık olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with a group of 39 resident students, 20 males for the experimental group, 19 males for the control group, and a group of 39 resident students, between the ages of 14-17, using random methods from volunteers. Educational game training for different motoric growth, 8 weeks, 2 days a week and 2 hours every day, was carried out for the purpose of training on the level of social anxiety and self-efficacy in individuals between the ages of 14-17. Adaptation of consumption criteria to Turkish by La Greca and Lopez (1988), validity and reliability studies of“Social Anxiety Scale for Adolescents”by Aydın and Tekinsav Sütçü (2007) and its Turkish adaptation by Muris (2001) Telef and Karaca ( 2012)“Self-Efficacy Scale for Children”was used. The sampling group of the research consists of 20 students working in Sason Anatolian High School in Sason district of Batman province, with experimental objectives, and 19 students in control environments. It was observed that the data obtained in the study were suitable for parametric analyzes and had a normal distribution, with the SaphiroWilk test skewness (skewness) and kurtosis (Kurtosis) values being ± 2.0 to examine whether they had a normal distribution or not. T-Test is used for two-group comparisons, depending on the fit for normal distribution. The Independent Sample T-Test was used, which aimed to determine whether there was a commonly intended difference between the arithmetic mean scores of the experimental and control groups. According to the results obtained from the research, the social anxiety sub-obligations were high only without fear and uneasiness from general social images (G-SCHD) before the application. In other sub-structures, the social anxiety total score, self-efficacy total score and all sub-dimensions did not differ before the application. After the application, no point of view was observed between observing social point of view and seeing self-efficacy. If the difference between the pretest and posttest scores of the experimental and control groups was large, no change was observed.