Kırsal alanda kız çocuklarının sporla güçlendirilmesi: Eziler köyü örneği
Empowering girls in rural areas with sports: Example of Eziler village
  1. Tez No: 829054
  2. Yazar: KAYHAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ İLGAR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Spor, hem sağlık yönünden fayda sağlayarak yaşam kalitesini arttıran bir güç, hem de dezavantajlı bireylerin yaşamında da bir güçlendirme aracıdır. Kent merkezleri dışında sportif imkanların kısıtlı olduğu daha küçük ölçekli yerleşim yerlerinde özellikle köylerde kız çocuklarının spor yapma imkanının incelenmesi, sporcuların yaşadıkları zorlukların değerlendirilmesi ve sorunlarına uygun çözümler getirilmesi önemlidir. Bu tez, sporun köylerde yaşayan kız çocukları üzerindeki güçlendirici etkisine odaklanmaktadır. Tezin ana konusu, Denizli Güney ilçesi, Eziler köyünde yaşayan sporcu kız çocuklarının spor yoluyla güçlenmesini engelleyen etkenleri, spor yoluyla güçlenmeyi kolaylaştıran etkenleri, spor yoluyla hangi yönlerden güçlendiklerini ve sporcu kız çocuklarının güçlü kadın algısının ne olduğunu belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak Eziler köyünde yaşayan, en az 5 yıl lisanslı olarak çim hokeyi ve kriket sporu yapan, 14-17 yaş aralığındaki 9 sporcu kız çocuğu ile yüz yüze derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Verilerin analizinde Maxqda 2022 ve veri analiz yöntemi olarak tematik analiz kullanılmıştır. Araştırma bulguları neticesinde, köyde yaşayan kız çocuklarının spor yoluyla güçlenmelerinin önündeki engellerin daha çok aile ve çevre kaynaklı olduğu, beden eğitimi öğretmeninin spora teşvik eden ve onların gelişimine güçlenmesine etki eden en önemli aktör olduğu, sporcu kız çocuklarının hayatlarını olumlu yönde değiştirdiği, sporun psikolojik, sosyal, kültürel, bilişsel ve ekonomik yönlerden kız çocuklarının güçlenmelerine katkıda bulunduğu görülmüştür. Sonuç olarak bu araştırma, sporun kadınların güçlenmesinde önemli bir araç olduğunu göstermesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Sport is both a power that improves our quality of life and provides benefits to health, and it is a means of empowerment in the lives of disadvantaged individuals. It is important for girls to be able to do sports, to evaluate the difficulties experienced by the athletes and to produce appropriate solutions for their problems, especially in villages, in smaller-scale settlements where sports opportunities are limited outside the city centers. This thesis focuses on the empowering effect of sports on girls living in villages. The main subject of the thesis is the reasons that prevent the athletic girls living in Denizli Güney town Eziler village from getting stronger through sports, the factors that facilitate their empowerment through sports, the empowering effects of sports and strong female perception of female athlete girls. A qualitative research method and in-depth interviewing techniques were utilized and interviewed with 10 female athletes aged 14-17, residing in Eziler village and playing field hockey and cricket for at least 5 years. Maxqda 2022 and thematic analysis was used in the analysis of the research data. As a result of the research findings, the obstacles to the empowerment of girls living in villages through sports are mostly family and environment. Physical education teachers are the most important actors that encourage sports and affect their development and empowerment. It has been observed that sports have positively changed the lives of girls and at the same time, sports contribute to the psychological, social, physical, cultural and economic empowerment of the sports girls living in the village. As a result, this research is important in terms of showing that sports are an important tool in women's empowerment.