Trap bar deadlift ve glute drive hip thrust hareketleri arasındaki maksimal güç çıktılarının hız temelli antrenman metodu ile karşılaştırılıp incelenmesi
Comparison and investigation of maximum power outputs between trap bar deadlift and glute drive hipthrust movements withvelocity-based training method
  1. Tez No: 829063
  2. Yazar: BURAK KARALA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT KAYITKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Yatay ve dikey yapılan direnç egzersizlerinin güç çıktısına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya 18-35 (27,53±7,52) yaş arası, boy 181±7,49 m, vücut ağırlığı 85,30±10,24 kg 16 gönüllü katılmıştır. Dikey sıçrama testi Counter movementjump (CMJ) ile değerlendirilmiştir. 1 TM trap bar deadlift ve hiptrustmachine hareketinde ayrı ayrı ölçülmüştür. Hareketler sırasında üretilen ortalama ve maksimum güç, ortalama ve maksimum hız PUSH Band 2.0 Starter Kit Canada cihazı ile ölçülmüştür. Her iki grupta da 1 TM belirlendikten sonra katılımcıların kaldırdıkları maksimum ağırlığın %85'i yük ile 1 set, 6 tekrar, 0,5-0,75 m/sn hızda egzersizleri gerçekleştirmişlerdir. İstatistik analizler SPSS 28 paket programı ile yapılmıştır. Normal dağılıma uygunluğun değerlendirilmesinde Kolmogorov Smirnov, ShapiroWilk testi ve basıklık çarpıklık testleri kullanılmıştır. Antropometik özellikler ile güç çıktıları arasındaki ilişki Pearson korelasyon testi ile bulunmuştur. Anlamlılık p0,05).Vücut ağırlığı, femur uzunluğu, tibia uzunluğu ile dikey sıçrama, maksimal kuvvet, hız ve güç arasında korelasyon bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate which movement will get more power output by applying Trap Bar Deadlift (TBDL) and HipThrust Machine (HTM) movementswith a speed-based training model. 16 volunteers between the ages of 18-35 (27.53±7.52), height 181±7.49 m, body weight 85.30±10.24 kg participated in thestudy. After determining 1 RM in both groups, the participants performed the exercises at a speed of 0.5-0.75 m/secfor 1 set, 6 repetitions with a load of 85% of the maximum weight lifted by the participants. Statistical analyses were performed with the SPSS 28 package program. Kolmogorov Smirnov, ShapiroWilk test and kurtosis skewness tests were used to evaluate the conform it yto the normal distribution. The relationship between anthropometric characteristics and power outputs was found Decisively by Pearson correlation test. Significance was accepted as p0.05).There was no correlation between body weight, femur length, tibia length and vertical jump, maximal force, speed and power (p>0.05). Decisively, there was no correlation between body weight, femur length, tibia length and vertical jump (p>0.05). As a result; Althought he increases in vertical jump performance after resistance training performed with TBDL and HTM movements are similar, it has been found that power production is greater during HTM movement.