Vakumlu karbotermik indirgeme metoduyla TiB2 üretimi
Production of TiB2 by vacuum carbothermic reduction
  1. Tez No: 829067
  2. Yazar: ŞEYMA GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BUĞDAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Chemical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
TiB2'nin ana üretim yöntemi olarak karbotermal indirgemenin kullanıldığı çalışmada, ek işlemlerin (vakum, mekanik aktivasyon ve fonksiyonel ekleme etkisi) daha düşük sıcaklıklarda oluşum koşullarını araştırmak temel hedef olmuştur. Oksitli titanyum ve bor başlangıç malzemelerinden hareketle, %100 stokiyometrik karbon miktarıyla değişken deney sürelerinde 1200°C'de vakum altında redüksiyon koşulları incelenmiştir. Ayrıca çalışmada değişken deney sürelerinin yanı sıra farklı oranlarda tuz ile inceltme ve farklı sürelerde mekanik aktivasyon işlemi yapılmıştır. Optimum redüklenme süresi 4 saat olarak belirlendikten sonra, mekanik aktivasyon için en verimli süre belirlemek için şarjlar bu sürede mekanik aktivasyona tabi tutulmuştur. Deneylerin son aşamasında, ilk seri deneylerdeki karışımlara %2,5 ve %5 NaCl ilavesi ile reaksiyonun özgül ısısını artırmak ve TiB2 oluşumundaki etkisi incelenmiştir. Elde edilen numuneler, XRD ve SEM teknikleri kullanılarak karakterize edilmiş ve 16 saatlik mekanik aktivasyon deneyi sonucunda istenmeyen fazların tamamen ortadan kaldırıldığı gözlenmiştir. %5 NaCl etkisinin TiB2 oluşumunu desteklediği gözlemlenmiştir. Bu deneyin en uygun TiB2 oluşumunu sağlayan parametre olduğu belirlenmiştir. Yapılan deneylerin sonucunda 1200oC'de, 4 saatlik redükleme, %5 NaCl ilavesi ve 16 saatlik mekanik aktivasyon sonucunda. TiB2 üretimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the formation conditions of TiB2, the main production method of which is carbothermal reduction, with additional processes (vacuum, mechanical activation and functional addition action) at lower temperatures were investigated. In this study, the 100% stoichiometric mixture was first reduced at 1200 °C under vacuum for different experimental durations. Then, the effect of the amount of mechanical activation on TiB2 formation was determined by using the 4-hour reduction time, which was determined to be optimal in the first series of experiments. At the last stage of the experiments, the effect of adding 2.5% and 5% NaCl to the mixtures in the first series of experiments was determined. The samples obtained after the test were characterized by XRD and SEM techniques, and it was observed that the unwanted phases were completely eliminated as a result of the reduction performed after 16 hours of ball-shaft work, and this test was determined as the most suitable test condition. . As a result of the experiments, at 1200oC, after 4 hours of reduction, 5% NaCl addition and 16 hours of mechanical activation. TiB2 production was carried out.