Geçici ve kalıcı sergilerin sergi tasarımlarının incelenmesi
Examination of exhibition design of temporary and permanent exhibition
  1. Tez No: 829092
  2. Yazar: CEREN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Sergilemenin tarihi incelendiğinde başlangıç döneminde krallar ve imparatorların kişisel zevk için topladığı koleksiyonlarını araştırmacılar ve ilgililer için topluma açtığı, sonraki dönemlerde ise bu koleksiyonların tamamen halka açık bir hale gelerek müze ve galerilerdeki yerlerini aldıkları görülmektedir. Değişen müzecilik ve sergi anlayışında toplum ile eş zamanlı ilerlemek ve sergileme tasarımını bilimsel veriler doğrultusunda oluşturmak gerekmektedir. Günümüzde müze ve sanat galerileri eğitimin bir parçası haline gelmiştir. Tarihin canlı tanıkları olan sanat eserleri gerçekleştirilen geçici ve kalıcı sergiler sayesinde toplumla buluşmakta ve tarihin somut delilleri olmaktadır. Sergilenen koleksiyonların etkili ve doğru bir biçimde izleyiciye aktarılmasında sergileme tasarımı en önemli faktördür. Sergileme tasarımı hikayeyi kurgulayıp, nesneleri en ilgi çekici ve doğru biçimde izleyiciye sunmaktadır. Sergilerde temaya uygun eserlerin seçilmesi için küratörler, alanında uzman araştırmacılar, proje direktörleri işbirliği içinde çalışmak zorundadır. Bu tez kapsamında saha çalışması ile gerçekleştirilen müze ve galeri mekanlarındaki geçici ve kalıcı sergilerin sergi tasarımları incelenmiştir. Yapılan gözlemler ve değerlendirmeler sonucunda arlarındaki farklılıklar saptanmış ve nedenleri ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
When the history of the exhibition is examined, it is seen that the collections collected by the kings and emperors for personal enjoyment were opened to the public for researchers and interested parties in the initial period, and in the following periods, these collections became completely open to the public and took their places in museums and galleries. In the changing understanding of museology and exhibition, it is necessary to proceed simultaneously with the society and to create the exhibition design in line with scientific data. Today, museums and art galleries have become a part of education. Artworks, which are the living witnesses of history, meet the society and become concrete evidence of history thanks to temporary and permanent exhibitions. Exhibition design is the most important factor in transferring the exhibited collections to the audience effectively and accurately. The exhibition design constructs the story and presents the objects to the audience in the most interesting and correct way. Curators, researchers who are experts in their fields, and project directors have to work in cooperation in order to select works that fit the theme in the exhibitions. Within the scope of this thesis, the exhibition designs of temporary and permanent exhibitions in museum and gallery spaces, which were carried out with fieldwork, were examined. As a result of the observations and evaluations, the differences between them were determined. Explained with reasons.