Feedback on product recommendations
Ürün önerileri hakkında geri bildirim
- Tez No: 829091
- Danışmanlar: PROF. NİLÜFER ZÜMRÜT AYDINOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tüketiciler sıklıkla ürünle ilgili konuşmalar yapmakta ve birbirlerinin tutum ve davranışlarını etkilemektedir. Pazarlamacılar, markalarının başarısı için bu sohbetlerin önemini uzun zamandır kabul etmektedir. Bununla birlikte, bilimsel araştırmalar ağırlıklı olarak bir tüketicinin diğerine bir ürün önerdiği ilk öneri aşamasına odaklanmıştır. Bu tez, ürün tavsiye görüşmelerinin ilk tavsiyenin ötesine geçebileceğini, alıcıların daha sonra tavsiye edilen ürünle ilgili deneyimleri hakkında tavsiye edenlere geri bildirimde bulunabileceğini kabul etmektedir. Bu tez, iki farklı makale aracılığıyla, tavsiye edenlerin geri bildirimlere yanıt olarak hem alıcıya hem de tavsiye edilen ürüne ilişkin değerlendirmelerini değiştirip değiştirmediklerini, nasıl ve neden değiştirdiklerini araştırmaktadır. Spesifik olarak, ilk makale geribildirimin değerine, altında yatan sürece ve ürün bağlılığının değiştirici rolüne odaklanmaktadır. İkinci makale geribildirimin içeriğini ve dilsel tarzını, tavsiye edenin değerlendirmesi üzerindeki etkisini, altta yatan süreci ve alıcılar tarafından kullanımını incelemektedir. Bulgular, toplu olarak, tüketici-marka ilişkilerinin karmaşık dinamikleri, kişilerarası bağlantılar ve tüketici refahı hakkında derin içgörüler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Consumers frequently engage in product-related conversations and influence each other's attitudes and behavior. Marketers have long recognized the importance of these conversations for the success of their brands. However, scholarly research has predominantly focused on the initial phase of recommendations, wherein one consumer suggests a product to another. This thesis acknowledges that product recommendation conversations could extend beyond the initial recommendation, with recipients subsequently offering feedback to recommenders about their experiences with the recommended product. Through two different essays, this thesis provides a through exploration of whether, how, and why recommenders adjust their assessments of both the recipient and the recommended product in response to feedback. Specifically, the first essay focuses on the valence of feedback, its underlying process, and the moderating role of product commitment. The second essay examines the content and linguistic style of feedback, its impact on recommenders' evaluation, the underlying process, and its utilization by recipients. Findings, collectively, yield profound insights into the intricate dynamics of consumer-brand relationships, interpersonal connections, and consumer well-being.