The impact of foreigner customer on corporates' behavior in Türkiye
Yabancı müşterinin Türkiye'deki kurumların davranışları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 829093
  2. Yazar: MOHAMAD FAWAZ NASSER AGHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son on yılda yabancı resident sayısı büyük ölçüde artmıştır ve ilk yıllarda birçok yanlış anlama ile ilgili durumlar yaşanmıştır; bunun en büyük sorunu şirketler ile yabancı müşteriler arasındaki dil bariyeriydi. Yıllar sonra, bazı şirketler Türkiye pazarında bu segmenti fark ettiler ve yeni pazarlama stratejileri, yeni pazarlama karışımı, yeni markalar ve yeni entegre pazarlama iletişimi oluşturmaya başladılar; bu segmente ulaşmayı ve bundan kar elde etmeyi amaçladılar. Çalışmamızda, bu yeni stratejilere odaklanıyor, onları mercek altına alıyor ve tematik analiz kullanarak nitel araştırma ile analiz ediyoruz. Araştırmamızda Telekomünikasyon, Bankacılık ve Tıbbi Turizm olmak üzere üç sektörü ele aldık. Kısacası, araştırmamızın odak noktası, müşterilerin şirketler üzerindeki etkisidir, tam tersi değil.
Özet (Çeviri)
In the last decade, foreigner residents number has increased a lot and in the very first years there were lots of cases related to misunderstanding the biggest dilemma of that was the language gap between the corporates and the foreigner customers. Years later. some corporates noticed this segment in the market in Türkiye and started to create new marketing strategies, new marketing mix, new brands, and new integrated marketing communication to reach out to this segment and to make a profit from it. In the study we are getting into these new strategies, we put them under the spotlight and analyze them through qualitative research, using thematic analysis. In our research, we covered three sectors Telecommunications, Banking, and Medical Tourism. Briefly, our research is the impact of the customers on the corporates, not the opposite.