6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu çerçevesinde bulut bilişim sistemleri
Cloud computing systems within the framework of the Personal Data Protection Law no. 6698
- Tez No: 829098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KÜZECİ EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bulut bilişim sistemleri ile veriye, her yerden, kolay, hızlı ve ekonomik bir şekilde ulaşılması, kullanıcılara taleplerini karşılayabilecek hizmet modellerinin sunulması gibi pek çok avantaj nedeniyle bulut bilişim teknolojileri kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Bulut bilişim sistemlerinin temeli, kullanıcıların yerel sunucular veya kişisel cihazlar yerine, internet üzerindeki sunucularda verilerini saklamalarını ve işlemelerini sağlamaktır. Söz konusu depolama faaliyeti ile günümüzde birçok kişisel ve özel nitelikli kişisel veriler işlenmektedir. Bu nedenle bulut bilişim sistemlerinin kişisel verilerin korunması hukukuna uygun veri işleme faaliyetini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Verinin günden güne daha da önem kazandığı günümüzde, sınırsız depolama alanı sunan bulut bilişim sistemleri aktif olarak kullanılmaktadır. Bulut bilişim teknolojilerinin artmasına bağlı olarak veri ihlallerinde de artışlar yaşanmaktadır. Bulut bilişim sistemlerinde kişisel verilerin korunması mevzuatına uygun veri işlenmesi, bulut teknolojilerine duyulan gizlilik ve güvenliğe yönelik endişeleri azaltmaktadır. Hukukumuzda bulut bilişim sistemlerine yönelik hazırlanmış özel bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu kapsamda, çalışmamızda öncelikle bulut bilişim sistemlerinin çalışma mekanizması, hizmet modelleri ve dağıtım grupları incelenmiş olup ardından 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun bulut bilişim sistemlerinde yansımaları tartışılmıştır. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu doğrultusunda, bulut bilişim sistemlerinde gerçekleşen veri işleme faaliyetinin sorumluluğun kime ait olduğu, verilerinin niteliğinin tespiti, veri işleme ilkeleri, bulut hizmet sağlayıcının hukuki statüsü ile tarafların hak ve yükümlülükleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With numerous advantages such as easier, faster, and more economical access to data from anywhere, the establishment of service models to meet user demands, cloud computing technologies are becoming more widespread. The essence of cloud computing allows users to store and process their data on servers over the internet, rather than on local servers or personal devices. With such data processing activities, many personal and specifically characterized personal data are processed today. Therefore, it is necessary to ensure the compliance of cloud computing systems with the law on the protection of personal data. In today's world where data is increasingly gaining importance day by day, cloud computing systems that offer unlimited storage space are actively used. As cloud computing technologies increase, data breaches are also increasing. Compliance of data processing activities carried out in cloud computing systems with regulations aimed at the protection of personal data reduces concerns about privacy and security related to cloud technologies. In our legislation, there is no special regulation prepared specifically for cloud computing systems. In this context, our study firstly examined the working mechanisms, service models, and distribution groups of cloud computing systems, and then discussed the reflections of the Law No. 6698 on the Protection of Personal Data in cloud computing systems. In line with the Law on the Protection of Personal Data, we scrutinized who is responsible for the data processing activity occurring in cloud computing systems, the identification of the nature of their data, data processing principles, the legal status of the cloud service provider, and the rights and obligations of the parties.