Hemşirelik eğitimi için Sosyal Medya Anketi'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
The Turkish reliability and validation study a Social Media Questionnaire for nursing training
  1. Tez No: 829106
  2. Yazar: MELİKE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma,“Hemşirelik Eğitimi için Sosyal Medya Anketi”(Social Media Questionnaire for Nursing Training)'ni Türkçeye uyarlayarak, geçerlik ve güvenirliğini gerçekleştirmek amacıyla yapılmıştır. Metodolojik türde gerçekleştirilen araştırmanın örneklemine 377 hemşirelik öğrencisi alınmıştır. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”ve“Hemşirelik Eğitimi için Sosyal Medya Anketi (HESMA)”kullanılarak Mart-Mayıs 2022 tarihleri arasında yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. İki boyuttan oluşan HESMA'nın faktör yüklerinin 0.36-0.69 arasında değiştiği, açıklanan varyansın (%51.739) istenilen düzeyde olduğu saptandı. Yapısal eşitlik modellemesi neticesinde; ölçeğe ait elde edilen uyum indeksi değerlerinin x2/SD değeri 3.02, GFI 0.94, AGFI 0.90, CFI 0.94, RMSEA 0.073 ve SRMR 0.039 olduğu ve ölçeğin bu şekli ile kabul edilebilir olduğu belirlendi. HESMA'nın Cronbach alfa katsayısı 0.87 olarak bulundu. Ankette yer alan maddelerin puan korelasyonlarının 0.30'un üzerinde olduğundan dolayı anketten herhangi bir madde çıkarılmasına gerek olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to realize the validity and reliability of the Social Media Questionnaire for Nursing Education by adapting it to Turkish. 377 nursing students were included in the sample of the research, which was carried out in a methodological type. The data of the research were collected by using face-to-face interview technique between March-May 2022 using“Personal Information Form”and“Social Media Questionnaire for Nursing Education”. It was determined that the factor loads of the Social Media Questionnaire for Nursing Education, which consists of two dimensions, varied between 0.36-0.69, and the explained variance (51.739%) was at the desired level. As a result of structural equation modeling; It was determined that the fit index values obtained for the scale were x2/SD value 3.02, GFI0.94, AGFI 0.90, CFI 0.94, RMSEA 0.073 and SRMR 0.039 and it was acceptable with this form of the scale. The Cronbach alpha coefficient of the Social Media Questionnaire for Nursing Education was found to be 0.87. It was determined that there was no need to remove any item from the survey due to the fact that the score correlations of the items included in the survey were above 0.30.