Yapay çürük oluşturulmuş mine yüzeylerinde farklı remineralizasyon ajanlarının etkinliğinin değerlendirilmesi: in vitro çalışma
Evaluation of the effectiveness of different remineralization agents on artificial carnation enamel surfaces: in vitro study
  1. Tez No: 829142
  2. Yazar: MURAT GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA ŞEKER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma farklı içerikli remineralizasyon ajanlarının, çekilmiş çürüksüz daimi molar ve premolar dişlerde oluşturulan yapay çürük lezyonları üzerinde remineralizasyon etkinliğinin in vitro koşullarda değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 42 adet çürüksüz, ağız ortamından etkilenmemiş 20-40 yaş arası gömülü 20 yaş dişi kullanılmıştır. 42 mine yüzü örneği 4 deney ve 2 kontrol (pozitif ve negatif) kontrol grubu olmak üzere 6 çalışma grubuna randomize ayrılmıştır. Her grupta 7 adet örnek olacak şekilde (n=7) çalışılmıştır. Çalışmamızdaki deney gruplarında demineralize mine yüzeylerine uygulanan remineralizasyon ajanları Dharma Ionite Flor Jel (USA), GC MI Paste Plus (Recaldent, Melbourne, Australia), ProShield Varnish ( President dental, Munih, Germany) ve UltraEZ (Ultradent, South Jordan, USA) dir. Ağız ortamını taklit etmek için remineralizasyon ajanlarının uygulanacağı sürede demineralizasyon ve remineralizasyon siklüsüne devam edilmiştir. Tüm gruplardaki mine yüzeylerinde 3 ayrı zamanda SEM-EDS ve Nanoindentasyon analizleri yapıldı. SEM ve EDS için analizleri için Thermo Fisher Scientific (FEI) Apreo S Taramalı Elektron mikroskobu kullanılmıştır. Nanoindentation ölçümü için HYSITRON TI 950 TriboIndenter cihazı kullanılmıştır. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılmıştır. Analiz yapılırken veriler grup içi bağımlı, gruplar arası bağımsız olacak şekilde değerlendirildi. Bu analizlerde Oneway Anova testi, Mann Whitney U testi, paired sample t testi, Varyans Analizi ve Bonferroni Testi kullanılmıştır (p0,05). Gruplar arasında T1 zamanına göre T2 zamanındaki sertlik artış miktarları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p:0,013; p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: This study was carried out to evaluate the remineralization efficacy of remineralization agents with different contents on artificial caries lesions formed in extracted caries-free permanent molars and premolars under in vitro conditions. Material and Methods: In our study, 42 caries-free, 20-year-old buried 20-year-old teeth, unaffected by the oral environment, were used. 42 enamel face specimens were randomized into 6 study groups, including 4 experimental and 2 control (positive and negative) control groups. Seven samples (n=7) were studied in each group. Remineralization agents applied to demineralized enamel surfaces in our study were Dharma Ionite Fluor Gel (USA), GC MI Paste Plus (Recaldent, Melbourne, Australia), ProShield Varnish (President dental, Munich, Germany) and UltraEZ (Ultradent, South Jordan, USA). . In order to mimic the oral environment, the demineralization and remineralization cycle was continued during the application of remineralization agents. SEM-EDS and Nanoindentation analyzes were performed on enamel surfaces in all groups at 3 separate times. Thermo Fisher Scientific (FEI) Apreo S Scanning Electron microscope was used for analysis for SEM and EDS. The HYSITRON TI 950 TriboIndenter device was used for nanoindentation measurement. IBM SPSS Statistics 22 program was used for statistical analysis. While performing the analysis, the data were evaluated as being dependent within the group and independent between the groups. Oneway Anova test, Mann Whitney U test, paired sample t test, Analysis of Variance and Bonferroni Test were used in these analyses(p0,05). There was a statistically significant difference between the groups in terms of the amount of hardness increase at T2 time compared to T1 time (p:0,013; p0,05).