Postpartum depresyonun önlenmesinde watson modeline dayalı psikoeğitim müdahalesinin etkisi
Effect of psychoeducational intervention based on watson model in preventing postpartum depression
  1. Tez No: 829179
  2. Yazar: YASEMİN ÖZHÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT ÖZERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Başlık: Postpartum depresyonun önlenmesinde Watson modeline dayalı psikoeğitim müdahalesinin etkisi Amaç: Bu çalışma, postpartum depresyon (PPD)'nun önlenmesinde gebelere uygulanan Watson modeline temellendirilmiş psikoeğitim müdahalesinin etkisini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Ayrıca, bu çalışma kapsamında psikoeğitim müdahalesinin PPD ile ilişkili olarak, kadınların sosyal destek algılarına etkisi de değerlendirilecektir. Yöntem: Çalışma randomize ön test-son test kontrol gruplu müdahale araştırmasıdır. Ekim 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında Eskişehir İli Vadişehir Aile Sağlığı Merkezi (ASM)'nde yapılmıştır. Örneklemini 20-32 haftada gebeliği olan 91 kadın (müdahale:45, kontrol:46) oluşturmuştur. Kadınların tamamına ASM'de rutin bakım uygulanırken, müdahale grubuna ek olarak Watson İnsan Bakım Modeli (WİBM)'ne dayalı psikoeğitim müdahalesi uygulanmıştır. Veriler; 'Kişisel Bilgi Formu, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EPDÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Watson İyileştirme Süreçlerine Göre Hasta Memnuniyeti Değerlendirme Formu' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, ki kare, bağımlı ve bağımsız gruplarda t ve Levene testleri, kolerasyon ve çok boyutlu regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Title: The effect of Watson model-based psychoeducational intervention in the prevention of postpartum depression Aim: This study was planned to evaluate the effect of a Watson model-based psychoeducational intervention applied to pregnant women in the prevention of PPD. In addition, this study will also evaluate the effect of the psychoeducational intervention related to PPD on women's perceptions of social support. Method: The study is a randomized pretest-posttest control group intervention study. It was carried out in Eskişehir Province Vadişehir Family Health Center (FHC) between October 2022 and June 2023. The sample consisted of 91 women (intervention: 45, control: 46) who were pregnant at 20-32 weeks. While routine care was applied to all women in FHCs, psychoeducation intervention based on Watson's Human Care Model (WIBM) was applied in addition to the intervention group. Data; It was collected using the 'Personal Information Form, Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) and Watson Recovery Processes Patient Satisfaction Evaluation Form'. Number, percentage, mean, standard deviation, chi-square, t and Levene tests in dependent and independent groups, correlation and multidimensional regression analysis were used to evaluate the data.