Domateslerde somaklonal varyasyonla fusarium oxysporum f. sp. Iycopersici (sacc.) (syn. and hans)'ye dayanıklı hatların elde edilmesi
  1. Tez No: 8292
  2. Yazar: FİGEN PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
XI öz Bu çalışmada Fussrium uxysporum f.sp. lycopersici (Sacc.) (Syn and Mana.) f uncusuna duyarlı Süper mar mande domates çeşidine (Lycopersicon escutentum Mill) somaklonal varyasyonla dayanıklılık kazandırılması amacıyla fungusun fusarik asit toksinine ve kültür filtratına dayanıklı hatların in vitroda seleksiyonu yapılmıştır. Amaca ulaşabilmek için bu çalışmada önce direkt somatik embriyogenesise uygun eksplant (yaprak) ile sürgün ortamı (1, 126 mg/1 BAPli LS) ve kalluatan sürgün teşvikine uygun ekaplant (Kotiledon), kail us yaşı (3 haftalık kail us), kallua (2 mg/1 BAP + 0.2 mg/1 NAA.1i MS) ile sürgün ortamı (1.126 mg/1 BAPlı 25) saptanmıştır. Sürgünlerin köklendirilmesi için de kök ortamı (0.1 mg/1 NAAlı MS) belirlenmiştir. Direkt somatik embriyogenesis ile yaprak eksplantlerinden kail ustan sürgün teşvikiyle kotiledon eksplantlerinden dayanıklı hatların seleksiyonu için fusarik asit O, 25, 50, 100 ve İSG^M konsantrasyonlarında ve kültür filtratı % 0.1, 2.5, 5 ve 7.5 oranlarında fcallus ve 3ürgün ortamlarında kullanılmış ve dayanıklı bitkiler rejenere edilmiştir. Stres faktörlerinin ortamlarda konsantrasyonu arttıkça kail us ve 3ürgün oluşumuna olumsuz etkisi artmış ve rejenere edilen sürgün sayısı azalmıştır. Sitolojik çalışmalar sonucunda bu bitkilerin normal 3ayıda (2n=24) kromozoma sahip olduğu saptanmıştır. Patojenite çalışmaları 3onucunda150 uM fusarik asite ve % 5-75 kültür filtratına dayanıklı tüm rejenere edilmiş bitkilerin patojene karşı bağışık olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT XII Süpermarmande tomato variety {Lycopemcan escutentitm Mill.) sensitive to Fmarium exysporum f.sp. îycopersici (Sace.) (Syn and Hans) was used to obtain resistant clones to Fmsriumoxyspertim by using somaclonal variation in vitrs. Fusaric acid and culture filtrate were used as stress factors to stimulate variation. First of all, shoot formation medium and explant suitable to direct somatic embriyogenesis; explant, callus age, callus and 3hoot medium suitable to stimulate shoot formation from callus were examined to get successful results. In order to select resistant line3 from cotyledon explants by inducing 3hoot formation from callus, leaf explants by means of direct somatic embriogenesis, Fusaric acid at 0, 25, 50, 100 and 150/iM concentrations and its culture filtrate of 0, 1, 2.5 and 7.5 percent were used in callus and shoot formation media and later resistant plants were regenerated. As the concentration of stress factors increased in media. Its negative effect to callus and shoot formation also increased and amount of regenerated shoot were decreased. It has been determined that the plants obtained by cytological studies have normally chromozome numbers (2n=24>. It has been determined that the all regenerated plants resistant to fusaric acid at 1 50 /iM concentration and its culture filtrate of 5-7.5 % have been resistant to pathogen in the result of pathogenicity studies.