Farklı sıcaklıkların defne beyazsineği, parabemisia myricae (kuwana) (Homoptera: aleyrodidae)'nin gelişmesi üzerine etkileri
  1. Tez No: 8293
  2. Yazar: M.RİFAT ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
IV öz Bu çalışma ile laboratuvar koşullarında Parabemisia myricae ( Kuwana ) "nin değişik biyolojik dönemlerinin gelişme süreleri üzerine farklı sıcaklıkların etkileri incelenmiştir. 15, 20, 25, 30 °C sabit sıcaklıklar ve günün 12 saati 25, diğer 12 saati 35 °C olan değişken sıcaklıkda yumurtadan ergin döneme kadar geçen süreler sırasıyla 79.7, 41.7, 24.4, 22 ve 24.2 gün olarak bulunmuştur. Bu sıcaklık değerlerinde yaşam çizelgesi oluşturulduğunda; en az ölüm oranının 25 °C'de, en çok ölüm oranının ise 30 ve 25-35 °C de olduğu saptanmıştır. 35 °C sabit sıcaklıkta ise yumurtaların tamamının kuruduğu ve açılımın olmadığı belirlenmiştir. P. myricae erginlerinin yaşama süreleri ve yumurta verimi de sıcaklığa bağlı olarak değişiklik göstermiş olup, düşük sıcaklıklardan yüksek sıcaklıklara gidildikçe ömrün önemli derecede kısaldığı, buna karşın yumurta veriminin 25 °C'ye kadar arttığı daha sonra yaklaşık aynı düzeyde kaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The effect of different temperatures on the development period of immature of Parabemisia myricae was studied. The development time from egg to adult stage was 79.7, 41.7, 24.4, 22.0 and 24.2 days at 15, 20, 25, 30 °C temperatures, respectively. The development time at fluctuating temperature of 25-35 °C (25 °C for 12 hours and 35 °C for 12 hours) was 24.2 days. The life tables constructed for each temperature indicated that the mortality rate was lowest at 25 °C and was highest at 30 °C and 25-35 °C. It was also found that the temperature above 35 °C were lethal since all the eggs were killed at 35 °C. The adult (female) longevity and the reproduction changed with the changes in temperature; oviposition rate increased by the increase in temperature up to 25 °C then remained at the same level. The longevity was shorter in higher temperatures with increasing oviposition rate.