Ürün yaşam döngüsü yönetimi entegrasyonu süreçleri ve uygulamaları: Varyant yönetimi
Product lifecycle management integration processes and applications: Variant management
  1. Tez No: 829226
  2. Yazar: MERT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ COŞKUN HARMANŞAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, günümüzde önemi artmakta olan Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM) sistemlerinin şirket yapılarına entegrasyonu ve ürün bazında varyant yönetim süreçlerine odaklanmaktadır. PLM sisteminin devreye alınması üretim süreçlerinin yönetilmesindeki önemli aşamalardan birisidir. Böylece, ürüne ait bütün bilgiler kontrol edilebilmekte, varyant yönetimi ile ürün ağaçları ve çeşitli konfigürasyonlar düzenlenebilmektedir. Tez çalışmasında firmaların PLM sistemine entegrasyon süreci, devreye alınan PLM sistemlerinde şirket ürünlerine ait ürün reçetelerinin varyant ilişkisi ile özelleştirilmesi ve istenilen konfigürasyonlara göre adaptasyonu pratiklerle değerlendirilmiştir. Günümüz endüstriyel yapılanmalarında başta havacılık, savunma ve otomotiv sanayisi gibi sektörler olmak üzere süreç yönetiminin önemi oldukça artmıştır. PLM sistemleri yenilenen proje ve iş süreçleri doğrultusunda firmaların ihtiyaç duyacağı modern süreç takip mekanizmalarının kurulması için araçlar sunmaktadır. Böylece, firmalar fikirden üretime ve sonrasında servis takibine kadar uzanan karmaşık bir süreci ürün ve müşteri odaklı yeni bir anlayışa dönüştürmektedir. Tez çalışması, PLM entegrasyon sürecindeki firmaların ihtiyaçlarının belirlenmesi noktasında kendi yapılarını analiz edebilmeleri, doğru bir yol haritası çıkarmaları ve uygun araçları seçebilmeleri için bir kılavuz niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the integration of Product Lifecycle Management (PLM) systems, which are gaining in importance today, into company structures and variant management processes on a product basis. The commissioning of the PLM system is one of the important stages in the management of production processes. Thus, all information about the product can be controlled, product trees and various configurations can be arranged with variant management. In the thesis study, the integration process of the companies into the PLM system, the customization of the product recipes of the company products with the variant relation in the commissioned PLM systems and their adaptation according to the desired configurations were evaluated with practices. In today's industrial structuring, the importance of process management has increased considerably, especially in sectors such as aviation, defense and automotive industry. PLM systems provide tools for the establishment of modern process tracking mechanisms that companies will need in line with renewed projects and business processes. Thus, companies transform a complex process from idea to production and then service follow-up into a new product and customer-oriented understanding. The thesis study serves as a guide for companies in the PLM integration process to analyze their own structures, draw a correct roadmap, and select appropriate tools at the point of determining their needs.