IOT routing optimization by using the K-Means clustering algorithm and whale optimization algorithm
K-Means kümeleme algoritması ve whale optimizasyon algoritması kullanarak IOT yönlendirme optimizasyonu
- Tez No: 829225
- Danışmanlar: DOÇ. ADİL DENİZ DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
doğal ortamlarda verilerin toplanması ve dağıtımı için WSN ile birlikte IoT'den yeni standartlar ve gelişen teknolojiler, (ii) toplanan verilerin bir vaka çalışması ile Makine Öğrenimi (ML) teknikleri kullanılarak doğal afetlerin tahmin edilmesi için kullanılması Irak ve Türkiye'deki nehirlerin ve yağışların özelliklerine ilişkin tahminler ve (iii) sistemin bir parçası olsa bile doğal afetleri otonom olarak tespit etmek için tahmin modellerinden oluşan IoT tabanlı ve makine öğrenimi tabanlı hataya dayanıklı bir mimari önerisi. sistem tehlikeye girdi ve yerel halk için uyarılar oluşturdu.
Özet (Çeviri)
new standards and emerging technologies from the IoT together with WSN for the collection of data in natural environments and its distribution, (ii) the use of the collected data for the prediction of natural disasters using Machine Learning (ML) techniques, with a case study on the characteristics of rivers and rainfall in Iraq and turkey and, (iii) the proposal of an architecture IoT-based and ML-based fault-tolerant for the system, which would comprise prediction models for autonomously detecting natural disasters, even when part of the system was compromised, and generating alerts for the local population.