Propolisin yara enfeksiyonlarından izole edilen staphylococcus aureus ve pseudomonas aerugınosa bakteri suşları üzerindeki antimikrobiyal aktivitesi
Antimicrobial activity of propolis on staphylococcus aureus and pseudomonas aeruginosa bacterial strains isolated from wound infections
  1. Tez No: 829234
  2. Yazar: NASEER JUMAA ABDULHASAN ABDULHASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORAL DÜZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Propolis, bal arıları tarafından üretilen doğal ürünlerden biri olmakla beraber, antioksidan, antienflamatuar ve antimikrobiyal ajanlar gibi birçok yeni özelliğe sahiptir. Bu çalışmanın amacı etanolik ekstrakt propolis hazırlanması ve yaralardan izole edilen bazı bakterilere karşı antimikrobiyal etkisini değerlendirilmesidir. Al-Yarmouk Eğitim Hastanesi'ndeki başta cerrahi alan enfeksiyonları olmak üzere yaralardan yüz elli sürüntü örneği toplandı, daha sonra kan, MacConkey ve mannitol tuz besiyeri üzerinde kültürlendi. 130 tanesinde (%87) pozitif büyüme görüldü. Bakteri izolatları, Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa'yı saptamak için seçici besiyeri ve Vitek 2 kompakt sistemi kullanılarak tanımlanmış, izole edilen bu bakterilerin yüzdeleri sırasıyla %27, %20 olmuştur. Bu çalışmadaki izolatların çoğunda birden fazla antibiyotiğe karşı çoklu ilaç direnci gözlendi. Staphylococcus aureus'ta en yüksek antibiyotik direnci Penisilin (%100) ve Pseudomonas aeruginosa için Sefotaksim (%100) ve Gentamisin (%100) olmuştur. Etanolik ekstrakt propolis %70 etanol ve soxhlet aparatı kullanılarak hazırlanmış, ham propolis buharlaştırılmış ve belirlenen bakterilere karşı minimum inhibitör ve minimum bakterisidal konsantrasyonları tespit etmek için çeşitli konsantrasyonlarda propolis işlenmiştir. Etanolik ekstrakt propolisin MIC değerleri Staphylococcus aureus için anlamlı olarak 11,725-187,6 µg/ml arasında değişirken, MBC değerleri 23,45-375 µg/ml olarak bulunmuştur. Pseudomonas aeruginosa'da MIC ve MBC değerleri anlamlı olarak, sırasıyla 187,6-750 µg/ml ve 375-1500 µg/ml olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
[4/8 17:38] نصير بايلوجي: Propolis is one of the natural products produced by honey bees and has several novel properties, such as antioxidant, anti-inflammatory, and antimicrobial agents. The objective of this study was to prepare ethanolic extract propolis and evaluate its antimicrobial effect against certain bacteria isolated from wounds. One hundred fifty swab specimens were collected from wounds, mainly surgical site infections at Al- Yarmouk Education Hospital, then cultured on blood, MacConkey, and mannitol salt media. Positive growth appeared in 130 (87%). The bacterial isolates were identified using selective media and Vitek 2 compact system in order to detect Staphylococcus aureus and Pseudomonas aeruginosa, the percentages of these isolated bacteria were (27, 20) % respectively. Multiple drug resistance was observed in most isolates in this study for more than one antibiotic. The highest antibiotic resistance in Staphylococcus aureus was with Penicillin (100%) and for Pseudomonas aeruginosa was with Cefotaxime (100%) and Gentamicin (100%). Ethanolic extract propolis was prepared using 70% ethanol and soxhlet apparatus, the raw propolis was evaporated and various concentrations of propolis were processed to detect minimum inhibitory and minimum bactericidal concentrations against the determined bacteria. The MIC values of ethanolic extract propolis significantly ranged between 11.725-187.6 µg/ml for Staphylococcus aureus, while MBC values were 23.45-375 µg/ml. In Pseudomonas aeruginosa, the values of MIC and MBC were significantly 187.6-750 µg/ml and 375-1500 µg/ml respectively. [6/8 15:43] نصير بايلوجي: Prof. Dr. Oral DÜZDEMİR