A joint pricing and replenishment policy for perishable products with fixed shelf life and positive lead times
Sabit raf ömürlü ve pozitif tedarik süreli ürünler için ortak fiyatlandirma ve tedarik politikası
- Tez No: 246570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BERK, PROF. DR. ÜLKÜ GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Literatürde yer alan envanter modellerinin birçoğu, ürünlerinin sınırsız rafÖmrü olduğunu ve rafta ne kadar kalırlarsa kalsınlar bozulmaya uğramadıklarınıvarsaymaktadır. Ancak, birçok ürün çeşidinin sınırlı raf ömrü olduğu için, buvarsayım pek çok durumda uygulanabilir olmamaktadır. Envanter literatüründe,depolanan sınırlı ömürlü ürünlere bozulabilir ürünler denilmektedir. Taze besinler,tıbbi ürünler, kan üniteleri, paketlenmiş kimyasal ürünler ve fotoğraf filmleribozulabilir ürünlere örnek verilebilir.Bu çalışmada, sabit raf ömürlü ve pozitif tedarik süreli bozulabilir ürünler içinenvanter modeli olarak ortak fiyatlandırma ve tedarik politikası ele alınmıştır.Talep süreci Poisson dağılımına sahip varsayılmıştır. Yeni öbekteki ürünler P1fiyatıyla satılmakta, önceki öbekteki ürünlerin tamamı satılmadan önce yeni biröbek gelirse fiyat indirimi yapılmakta ve önceki öbekteki ürünler P1 fiyatındandaha küçük olan P2 fiyatıyla satılmaktadır. Raf ömürleri sabit olmasına rağmenstok seviyesinin Q' ya geldiği anlarda ürünlerin kalan raf ömrü dizisi bir rasgeledizidir. Bu dizinin limit dağılımı elde edilmekte ve modelin çalışma davranışınıntüretimi bu limit dağılıma dayanmaktadır. Deneysel çalışma sonuçları da ayrıcasunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Most of the existing inventory models in the literature are based on the assumptionthat the items have infinite shelf life and do not deteriorate no matterhow long they stay on the shelf. However this assumption may not be applicablein many situations since there are also many types of products with limitedshelf lives. In the inventory literature stored items with fixed finite lifetimes areusually referred to as perishable items. Examples of perishable products includefresh foods, medical products, whole-blood units, packaged chemical productsand photographic films.In this study, we consider the joint pricing and ordering policy, (Q, r, P1, P2),for an inventory model with perishable items, with constant shelf lives and positivelead times. The demand process is assumed to be Poisson. If there is asingle batch on hand, the items in a batch are sold at price P1. If there aretwo batches in stock, the items in the older batch are sold at price P2, whereP1 > P2. The younger batch is not sold until the older one is totally depleted.Although the shelf lives are constant, the sequence of remaining shelf lives ofthe items at the instances where stock level hits Q, is a random sequence. Thelimiting distribution of this sequence is obtained and the analytical derivations ofthe operating characteristics of the model is based on this limiting distribution.Numerical results are also presented.