A Study on hybrid reinforcement in polydimethylsiloxane composites
Polidimetilsiloksan kompozitlerinde hibrid güçlendirme
- Tez No: 82926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN NUGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu çalışmada, dumanlı silika ve mika ile dolgulanmış polidimetilsiloksan kompozitlerinin fiziksel özellikleri, dolgulama kompozisyonu, çapraz bağlanma derecesi ve silanlama etkileri göz önüne alınarak incelenmiştir. Milleme tekniği ile hazırlanan kompozitler, şişme ve statik ve dinamik mekanik özellikleri bakımından incelenmiştir. Kompozitlerin çözücüdeki şişme oranlarının eklenen mika miktarı arttıkça düştüğü gözlenmiştir. Mikanın silanlanması daha fazla düşmeye yol açmıştır. Kopmadaki uzama, kopmadaki gerilim ve sertlik gibi statik mekanik özellillerin mika ilavesi ile iyileştiği gözlenmiştir. Kompozitlerin, dinamik mekanik özellikleri, dolgu miktarı, silanlama ve frekans değişimi göz önüne alınarak incelenmiş ve E', E" ve tan 8 değerlerinin adı geçen parametrelerle arttığı gözlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, kompozit kompozisyonlarını ayarlayarak çözücüye dayanıklı ve iyi statik ve dinamik mekanik özelliklere sahip, aynı zamanda istenilen frekans ve sıcaklık aralığında sönümleme özelliği olan kompozitler üretilebileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, physical properties of fumed silica and mica hybrid reinforced polydimethylsiloxane composites have been investigated with special reference to the effect of loading composition, degree of cross-linking, and silanization. The composites were prepared via milling technique and were examined in terms of static and dynamic mechanical properties as well as swelling behaviour. Swelling ratio of the composites were found to decrease as mica content increased. Silanization of mica gives rise to a further decrease in swelling. Static mechanical properties of the composites, such as elongation at break, stress at break, and work up to fracture were also found to be enhanced by the addition of mica. Dynamic mechanical spectra were obtained, and the effects of filler and silanization as well as frequency on E', E", and tan 8 values were discussed. In the light of this study, we found that, by tailoring the compositions of the composites, it is possible to obtain structures that are resistant to solvents, have good static and dynamic mechanical properties. And also, by adjusting the compositions, composites can become an effective damper in the frequency and temperature range of interest.