İstanbul Channel transport risk assesment via simulation
İstanbul Boğazındaki deniz taşımacılığının meydana getirdiği riskin benzetim tekniği kullanılarak tahmin edilmesi
  1. Tez No: 82927
  2. Yazar: İBRAHİM KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Karadeniz'i Marmara Denizi'yle Ege Denizine bağlayan su yolu olması ve uluslararası deniz taşımacılığının en önemli ve can alıcı güzergahından biri olması nedeniyle, İstanbul Boğazı 'nda önemli bir yoğunlukta trafik oluşmaktadır. Yoğun transit gemi trafiği, boğazın fiziksel karakteristikleri (şiddetli yüzey akıntısı, darlık ve keskin dönüşler), ve aykırı trafik yoğunluğu gibi kazaya sebep olduğu düşünülen faktörlerden dolayı gemiler kazalara maruz kalmaktadırlar. Bütün bu faktörler kötü hava koşullan ile birleştiğinde, boğazda ve boğazın yakın bölgelerindeki kaza meydana gelme olasılığım arttırmaktadır. Bu çalışmanın amacı; istatistiksel regresyon ve benzetim tekniklerini kullanarak potansiyel deniz kazaları ile alakalı riskleri araştırmaktır. Bu çerçevede, ilk olarak gerekli veriler çeşitli kaynaklardan toplanmıştır. Daha sonra, kazalar ve bunlara neden olduğu düşünülen faktörler ve şartlar (şiddetli akıntı ve rüzgar, aykırı trafik, kanal genişliği ve dönmeler, görüş mesafesi gibi) arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için üç tane regresyon modeli kurulmuştur. Son olarak, nesne tabanlı programlama dillerinin en önemlilerinden biri olan VSE kullanılarak, ileride boğazda karşılaşılması muhtemel şartların etkilerini görmek için İstanbul Boğazı bilgisayar ortamında modellenmiştir. Çalışma, bulunan sonuçların özetlenmesi ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A considerable amount of traffic exists in the Istanbul Channel, since it is a waterway connecting the Black Sea to the Aegean Sea through the sea of Marmara and one of the most important and crucial routes for international navigation. Ships are prone to accidents in this channel on account of several suspected factors such as heavy transit traffic, the physical characteristics(strong surface current, narrowness and sharp turns) of the channel and cross traffic density. The combined effects of these factors with the adverse weather conditions increase the likelihood of accidents at and in the vicinity of the Channel. The goal of this study is to investigate the risks associated with potential naval accidents through statistical regression and simulation techniques. In this context, first an extensive data collection effort has been spent. Then three regional regression models have been developed to assess the relationship between the naval accidents (in the Channel) and suspected accidents causing factors and conditions (such as strong currents and winds, local traffic, channel width and bends, visibility). Finally, a computerized simulation model of the Channel is developed by using one of the object-oriented programming languages VSE(Visual Simulation Environment) to evaluate the impact of different scenarios. The study is concluded by giving the summary and making suggestions for future study.