A critical perspective on intellectual property rights through the lens of the free and open-source software experience
Özgür ve açık kaynaklı yazılım deneyiminden fikri mülkiyet haklarına eleştirel bir bakış
  1. Tez No: 829261
  2. Yazar: TAHİR ERKAN ÖZMACUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF HALİL TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Mülkiyet kavramı, antik Yunan'dan beri siyaset felsefesinin temel konularından biri olmuştur. Mülkiyetin, adil bir şekilde dağılımı ile bu dağılımının, birey ve toplumların özgürlük, eşitlik ve mutluluğu arasındaki ilişki merkezi bir konu olmaya devam etmektedir. Liberal ve faydacı düşünürler, mevcut özel mülkiyet anlayışını haklı çıkarmaya çalışırken, Marksist ve eşitlikçi düşünürler eleştirel bir yaklaşım sunmaktadırlar. Fikri mülkiyet, hem üretim süreci hem de özellikleri bakımından maddi mülkiyetten farklıdır. Günümüze ait bir deneyim olarak Özgür ve Açık Kaynaklı Yazılım (FOSS) farklı fikri mülkiyet iddialarını değerlendirmek için ilgi çekici bir örnek olarak görülmektedir. Mevcut fikri mülkiyet hakları rejimi ve fikri ortak varlıkların metalaşması, ekonomik eşitsizliklerin önemli bir nedeni haline gelmiştir. Faydacı ve doğal hak temelli mülkiyet anlayışları, fikri mülkiyet haklarının meşruiyeti için tatmin edici gerekçeler sunamamaktadır. Bu tez boyunca, toplumsal olarak üretilen bilginin metalaştırılması sorununa ve mevcut fikri mülkiyet rejimine karşı ekonomik, yasal ve toplumsal önlemlerin alınması gerektiğini savunuyorum.
Özet (Çeviri)
The concept of property has been a central topic in political philosophy since ancient Greece, whose thinkers recognized the connection between property and inequality, and has remained relevant to political philosophy to this day. The questions of how to distribute property fairly and its relationship with freedom, equality, and the happiness of individuals and societies remain central issues. Liberal and utilitarian thinkers have sought to justify the current conception of private property, while Marxist and egalitarian thinkers have been critical of it. Intellectual property is distinct from material property in terms of both its production process and characteristics. Free and Open-Source Software (FOSS) represents a compelling case study for evaluating intellectual property claims across a range of political considerations. The existing intellectual property rights regime and the commodification of intellectual commons have become a significant cause of economic inequalities. Utilitarian and natural-rights theories do not provide a satisfactory justification for the legitimacy of intellectual property rights. Throughout this thesis I argue that economic, legal, and social measures should be taken against the problem of the commodification of socially produced knowledge and the current intellectual property regime.