Effects of lossy compression on face recognition algorithms
Sıkıştırmanın yüz tanıma yöntemleri üzerindeki etkileri
- Tez No: 82928
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SANKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yüz imgelerinin içerdiği yüz imgelerinin sayısı gün geçtikçe artmaktadır, imgelerin saklanması için gereken disk siğası ve imge iletimi için gereken bant genişliği kısıtla malarından dolayı yüz veritabanları sıkıştırılmış olarak saklanmaya başlanmıştır. Sıkıştırılmış imgeler üzerinde çalışmanın getirdiği problemlerden biri, sıkıştırmadan kaynaklanan bilgi kaybının temel yüz tanıma yöntemlerinin başarımı üzerindeki etki sidir. Bu etkiyi incelerken, başarımı sıkıştırmadan en az etkilenen yüz tanıma yöntemini, yüz imgelerinin, tanıma başarımı düşmeden, değişik sıkıştırma yöntemleri ile ne kadar sıkıştırılabileceğini ve yüz imgelerini sıkıştırmak için en uygun sıkıştırma yönteminin hangisi olduğunu tespit etmeye çalıştık. Bu çalışma ile, yüz imgelerinin, tanıma başarımı düşmeden, yüzlere özgü sıkıştırma yöntemleriyle 100:1, SPIHT ile 40:1, vektör nicemleme, JPEG ve JPEG-2000 ile 20:1 oranına kadar sıkıştırılabileceği görüldü. Temel yüz tanıma yöntemlerinden“Fish- eryüzlerinin”sıkıştırılmış yüz imgeleri üzerinde tanıma başarımı en yüksek yöntem olarak belirlendi. Ayrıca vektör nicemleme, JPEG ve JPEG-2000 ile sıkıştırılmış yüz imgelerinden elde edilen özyuz uzayının özgün yüzlerden elde edilen özyuz uzayındaki tanıma başaranından daha fazla olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Face databases can consist of a few hundreds of face images to thousands, even millions. Because of storage and banwidth limitations, face databases are maintained under compressed domain. One of the related problems is the performance evaluation of traditional face recognition techniques on the compressed face images. In this thesis, we try to determine the effects of information loss due to the com pression on the performance of principal face recognition techniques. Besides, the most robust face recognition technique against compression, the extend to which face images can be compressed without a major performance deterioration and the most appropriate compression technique for face images are determined. Using the results of face recognition experiments on compressed face images, we conclude that the face images can be compressed to 100:1 with face-specific compres sion tecniques, 40:1 with SPIHT technique and 20:1 with VQ, JPEG and JPEG-2000 techniques. Most robust face recognition techniwue against compression is“Fisherface”method. The eigenfaces generated from compressed face images at 0.4 bit/pixel rate performed better recognition than eigenfaces generated from non-compressed images for VQ, JPEG and JPEG-2000 techniques.