Kronik Bel Ağrısının Statik ve Dinamik Postür Üzerine Etkisinin İncelenmesi
Investigation of the Effect of Chronic Low Back Pain on Static and Dynamic Posture
- Tez No: 829293
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmanın amacı kronik bel ağrısının, statik ve dinamik postür üzerine etkisinin belirlenmesidir. Çalışmaya 18-50 yaş aralığında dahil edilme kriterlerine uyan 110 birey dahil edildi. Katılımcılar kronik bel ağrısı olan (n=54) ve kronik bel ağrısı olmayan bireyler (kontrol grubu, n=56) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bu iki grubun ayrımı Oswestry Fonksiyon Testi uygulanarak yapıldı. Katılımcılardan gönüllü onay formu alındı ve sosyodemografik bilgileri kaydedildikten sonra her iki grubun statik ve dinamik postür analizleri gerçekleştirildi. Statik postür değerlendirmeleri için New York Postür Skalası ve dinamik postür değerlendirmeleri için Fonksiyonel Hareket Taraması yapıldı. Gruplar arası sosyodemografik bilgiler açısından istatistiksel olarak anlamlı sonuç bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of chronic lower back pain on static and dynamic posture. Between the ages of 18 to 50 people, 110 individuals, who met the inclusion criteria were included in this study. Participants were divided into two groups: individuals with chronic lower back pain (n = 54) and individuals without chronic lower back pain (control group, n = 56). These two groups were differentiated by applying the Oswestry Function Test. A voluntary consent form was procured from the participants, and static and dynamic posture analyses of both groups were performed after sociodemographic information was recorded. The New York Posture Scale was used for static posture assessments and Functional Movement Screening was used for dynamic posture assessments. When the clinical and sociodemographic information of individuals with chronic lower back pain and the control group without pain were examined, the groups were distributed homogeneously. When the postural status of the groups was compared, dynamic posture analysis was statistically significant.