Sakroiliak-iliosakral disfonksiyonların vücut ağırlık merkezi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of sacroiliac-iliosacral dysfunctions on body center of gravity
  1. Tez No: 935968
  2. Yazar: BURAK PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ORHUN DAYAN, DOÇ. DR. ERDAL TAŞGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Anatomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sakroiliak eklem (SİE), pelvis ve omurga arasında konumlanan, mekanik yük transferi, postür kontrolü ve dinamik stabilite sağlamada hayati bir rol üstlenen sinoviyal bir eklemdir. Bu eklem, yürüme, koşma ve statik duruş gibi aktiviteler sırasında vücut ağırlığının alt ekstremitelere dengeli dağılmasını sağlayarak biomekanik bütünlüğü korur. Ancak, travmalar, tekrarlayan mikrohasarlar, gebelik, obezite veya inflamatuar süreçler gibi faktörler, sakroiliak eklem disfonksiyonu (SİED) olarak tanımlanan fonksiyonel veya yapısal bozukluklara yol açabilmektedir. SİED, klinikte sıklıkla kronik bel ağrısı, postüral instabilite ve kas-iskelet sisteminde ikincil kompansasyonlar ile ilişkilendirilir. Vücut ağırlık merkezindeki (VAM) minimal sapmalar uzun vadede omurga eğrilikleri, pelvik rotasyon ve eklem dejenerasyonu gibi patolojilere zemin hazırlayabilir. Bu nedenle, SİED'nin erken tanısı ve VAM bozulmalarının önlenmesi bireysel yaşam kalitesinin korunması ve toplum sağlığı açısındanönem taşı maktadır. Bu çalışmanın temel amacı SİED ile VAM arasındaki ilişkiyi multidisipliner bir bakış açısıyla ele almak ve Çift Terazi Testi (ÇTT) gibi non-invaziv bir yöntemin erken tanıdaki etkinliğini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The sacroiliac joint (SJJ) is a synovial joint located between the pelvis and spine, playing a vital role in mechanical load transfer, posture control and dynamic stability. This joint maintains biomechanical integrity by ensuring a balanced distribution of body weight to the lower extremities during activities such as walking, running and static stance. However, factors such as trauma, repetitive microdamages, pregnancy, obesity or inflammatory processes can lead to functional or structural disorders defined as sacroiliac joint dysfunction (SJJD). SJJD is often associated with chronic low back pain, postural instability and secondary compensations in the musculoskeletal system in the clinic. Minimal deviations in the body center of gravity (CGM) can pave the way for pathologies such as spinal curvatures, pelvic rotation and joint degeneration in the long term. Therefore, early diagnosis of SJJD and prevention of VAM deteriorations are important for the protection of individual quality of life and public health. The main purpose of this study is to address the relationship between SIED and VAM from a multidisciplinary perspective and to demonstrate the effectiveness of a non-invasive method such as the Double Balance Test (DBT) in early diagnosis.