Işık geçiren betonun özellikleri üzerine deneysel bir çalışma
An experimental investigation on the properties of the light transmitting concrete
  1. Tez No: 829303
  2. Yazar: OĞUZ KAĞAN BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET SAKİN, PROF. DR. ÖMER ARIÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Beton dünyada yapı sektöründe en yaygın kullanılan malzemedir. Beton agrega (çakıl), çimento ve suyun belirli oranlarda karıştırılmasıyla üretilen, ilk bir iki saat içerisinde şekil verilebilen, sonrasında katılaşmaya başlayarak dayanım kazanan kompozit yapı malzemesi olup, mimari olarak istenilen şekillerdeki yapı elemanlarının üretmesine olanak sağlar. Işık geçiren beton yapı elemanlarında kullanılan betondan farklı olarak ışık geçirme özelliği sayesinde farklı mimari objelerin üretiminde kullanılır. Işık geçiren beton, optik fiber, cam gibi malzemelerin kullanılmasıyla üretilebilmektedir. Bu deneysel çalışmada optik fiber kullanılarak, ışık geçiren betonlar üretilmiş, numune kalınlığının, numunenin ışık kaynağına uzaklığının ve optik fiber içeriğinin ışık geçirgenlik değerlerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla önce farklı oranda optik fiber içeren betonlar üretilmiş, sonrasında farklı kalınlıklarda kesilerek ışık geçirgenliği ölçümleri yapmak üzere hazır hale getirilmiştir. Işık geçirme değerlerinin ölçümlerinde 0-40.000 lüks ölçüm aralığında çalışan Extech HD450 lüksmetre kullanılmıştır. Deney sonuçlarına göre optik fiber içeren beton numunelerinin ışık geçirgenlik değeri optik fiber miktarının artmasıyla artmaktadır. Numunenin ışık kaynağına olan uzaklığı arttığında ışık geçirgenliği azalmaktadır. Numune kalınlığı ışık geçirgenlik değerlerini etkilemektedir. Bu çalışmada 6 – 8 cm kalınlığa kadar numune kalınlığının artmasıyla ışık geçirgenlik değerleri artmıştır, ancak 6 – 8 cm kalınlıktan sonra numune kalınlığının artmasıyla ışık geçirgenlik değerleri azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Concrete is the most widely used material in the construction industry in the world. It is a composite building material produced by mixing concrete aggregate (gravel), cement and water in certain proportions, which can be shaped within the first one or two hours and then hardens and gains strength, allowing the production of building elements in architecturally desired shapes. Light-transmitting concrete is used in the production of architectural objects owing to its light-transmitting feature. It can be produced by using light transmitting materials such as optical fiber and glass. In this experimental study, light-transmitting concretes were produced by using optical fibers and the effects of thickness, distance from the sample to the light source and optical fiber content on the light transmittance values were investigated. For this purpose, concretes containing different ratios of fiber were produced first, and then they were cut in different thicknesses and made ready for light transmittance measurements. Extech HD450 luxmeter with 0-40.000 lux measurement range was used for the measurement of light transmitting values. According to the test results, light transmitting value increased when the opical fiber content increased. When the distance of the sample from the light source increased, the light transmitting values decreased. The sample thickness affected the light transmitting values which increased up to 6-8 cm thickness, then decreased.