Işık geçiren atık pet agregalı hafif beton üretiminin araştırılması
Investigation of light transmitting lightweight concrete production with waste pet aggregates
- Tez No: 973657
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA AKÇAÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada ışık geçiren beton üretiminde atık Polietilen Teraftalat (PET) kırıklarının agrega olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Karışımlarda beyaz çimento, silis kumu ve atık PET kırıkları kullanılmıştır. Atık PET silis kumu ile ağırlıkça %0, %50 ve %100 oranlarında yer değiştirilerek harç numuneler üretilmiştir. Fiber optik kullanılmayan kontrol numunesi ile 1 mm ve 2 mm fiber optik kullanılan numuneler olmak üzere, 3 faklı karışımdan toplam 9 farklı numune türü. Numuneler üzerinde 28. günde birim hacim ağırlık, su emme, basınç dayanımı, eğilmede çekme dayanımı, ultrases geçiş hızı testleri ile taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca numunelerin ışık geçirgenlik düzeyleri ölçülmüş ve farklı çaplardaki fiber optiklerin ışık geçirgenlik düzeyine etkisi incelenmiştir. Deney sonuçlarına göre, fiber optik çapının artması betonun ışık geçirgenlik kapasitesini artırmaktadır. Atık PET agrega oranındaki artış ise numunelerin basınç dayanımı, eğilmede çekme dayanımı ve ultrases geçiş hızı değerlerinde azalmaya, su emme oranlarında ise artışa neden olmuştur. Atık PET agrega kullanımının ışık geçirgenlik üzerinde etkisi gözlenmemekle birlikte, numunelerin birim hacim ağırlık değerlerini önemli ölçüde düşürdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of waste Polyethylene Terephthalate (PET) fragments as aggregate in the production of light-transmitting concrete was investigated. White cement, silica sand, and waste PET fragments were used in the mixtures. Mortar specimens were produced by replacing silica sand with waste PET aggregate at 0%, 50%, and 100% by weight. A total of 9 different types of specimen were prepared from 3 different mixture groups: a control specimen without fiber optics, and specimens incorporating fiber optics with diameters of 1 mm and 2 mm. On the 28th day, tests for unit weight, water absorption, compressive strength, flexural tensile strength, ultrasonic pulse velocity (UPV) tests, and scanning electron microscope (SEM) analyses were conducted. Additionally, the light transmittance levels of the specimens were measured, and the effect of fiber optic diameter on light transmittance was also examined. Test results show that, increasing the diameter of fiber optics enhanced light transmission capacity. In contrast, increasing the waste PET aggregate content led to reductions in compressive strength, flexural tensile strength, and UPV values, while increasing water absorption rate. Although the use of waste PET aggregates did not have an effect on light transmittance, it notably reduced the unit weight of the specimens.