Alkol ve/veya madde bağımlılığı olan bireylerde bağımlılık şiddeti, psikopatolojik özellikler ve algılanan stres düzeyi arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between addiction severity, psychopathological characteristics, and perceived stress level in individuals with alcohol and/or substance addiction
  1. Tez No: 829317
  2. Yazar: MİKAİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA FERDA KANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı, alkol ve/veya madde bağımlılığı olan bireylerde bağımlılık şiddeti, psikopatolojik özellikler ve algılanan stres düzeyi arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Nicel araştırma yöntemiyle hazırlanan bu araştırma için ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evreni, Türkiye'de alkol ve madde bağımlılığı tedavisi gören kişilerdir. Araştırmanın çalışma grubu ise 2023 yılı Mart ve Nisan ayları arasında, İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi'nde AMATEM B2 ve B3 yataklı servisinde bağımlılık tedavisi gören 18-65 yaş aralığındaki kadın ve erkeklerden oluşan 91 kişidir. Evren içerisinden çalışma grubu seçilirken amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmış ve katılımcı grubu oluşturulmuştur. Araştırmanın uygulama kısmı yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Sorumlu araştırmacının bizzat yönetimi ile gerçekleştirilen uygulama sürecinde her bir katılımcının bilgilendirilmiş onamına başvurulmuştur. Verilerin toplanması amacı ile demografik bilgi formu, Kısa Semptom Envanteri Bağımlılık Profil İndeksi ve Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmamızda alkol ve/veya madde bağımlılığı olan bireylerde bağımlılık şiddeti, algılanan stres ve psikopatolojik düzeyleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca alkol ve/veya madde bağımlılığı olan bireylerin bağımlılık şiddeti, algılanan stres ve psikopatolojik düzeylerinin demografik değişkenlere, gelir algısına ve bağımlı olunan maddeye göre farklılaştığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between addiction severity, psychopathological characteristics and perceived stress level in individuals with alcohol and/or substance dependence. For this research, which was prepared in the survey model of the quantitative research method, the relational survey model was also used. The population of the research is people who are treated for alcohol and substance addiction in Turkey. The working group of the research was between February and March 2023, Istanbul Bakırköy Prof. Dr. There are 91 people receiving addiction treatment at Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital. Purposive sampling method was used while choosing the study group from the universe and the participant group was formed. The application part of the research was carried out face-to-face. Informed consent of each participant was sought during the implementation process, which was carried out under the management of the principal investigator. Demographic information form, Brief Symptom Inventory and Perceived Stress Scale are included for data collection.