Studies on the genetics of autosomal recessive LGMD and microcephaly in the Anatolian population
Anadolu toplumundaki otozomal çekinik kavşak tipi kas distrofisi ve mikrosefali genetiği üzerine çalışmalar
- Tez No: 82932
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN TOLUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Kavşak tipi kas distrofisi, otozomal çekinik geçişli ve sekiz farklı gen yerine bağlantılı bir heterojen genetik hastalıklar grubunu temsil etmektedir. Bu çalışmanın amaçlarından biri Anadolu toplumunda kavşak tipi kas distrofisi açısından genetik heterojenlik bulunup bulunmadığının ve diğer toplumlardaki gen yerlerinin Türk ailelerinde de görülüp görülmediğinin belirlenmesidir. Oniki kavşak tipi kas distrofisi ailesinin altmışdokuz üyesinin,. aday bölgelere özgü markırlar kullanılarak genotipleri saptanmıştır. Bir ailedeki kavşak tipi kas distrofisi çeşidini belirlemek için genetik bağlantı çalışmalarından elde edilen verilerle birlikte protein analiz sonuçlarının da gözönüne alınması gerektiği ve Anadolu toplumunda otozomal çekinik kavşak tipi kas distrofisi açısından genetik heterojenliğin bulunduğu sonucuna varılmıştır. Akraba evliliklerinden doğan, hastalığın çekinik tipine yakalanmış çocuklarda, hastalık geninin yerini içeren bölgenin soydan gelme homozigot olduğu gerçeğine dayanan bir strateji olan otozigotluk haritalaması, otozomal çekinik mikrosefaliye yol açan bir genin yerini belirlemek amacıyla kullanılmıştır. Bu, Türkiye'de yürütülen ilk otozigotluk haritalaması projesi olduğundan, metodun içinde yer alan tekniklerin laboratuarımızda uygulanmaya konulmuş olması önemlidir. Bu teknikler, Güneydoğulu büyük bir ailede seyreden mikrosefalinin onaltıncı kromozomun kısa kolundaki (16p) otuz sentimorganhk bir aralıkla bağlantılı olduğunu göstermek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Limb girdle muscular dystrophy (LGMD) represents a heterogeneous group of genetic diseases with eight different gene loci associated with the autosomal recessive form. One aim of this study was to determine whether genetic heterogeneity for LGMD exists in the Anatolian population and whether the loci involved in other populations are also indicated in Turkish families. Sixty-nine members from 12 LGMD families were genotyped with markers corresponding to candidate regions. It was concluded that protein analysis results must be considered together with data from genetic linkage studies to determine the form of LGMD in a particular family and that genetic heterogeneity for autosomal recessive LGMD does exist in the Anatolian population. Autozygosity mapping, a strategy relying on the fact that in children of consanguineous marriages affected with recessive disease, a region spanning the disease locus is homozygous by descent, was employed with the purpose of mapping a gene responsible for autosomal recessive microcephaly. Since this is the first autozygosity mapping project carried out in Turkey, techniques for this method were established in our laboratory. These techniques were employed to demonstrate the linkage of microcephaly segregating in a large family from Southeast Turkey to a 30 cM interval on chromosome 16p.