11-13 yaş grubu çocuklarda life kinetik egzersizlerinin bazı koordinatif yetenekler üzerine etkisi
The effect of life kinetic exercise on some coordinative abilities in children aged 11-13
  1. Tez No: 829356
  2. Yazar: BİLAL KAYIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSKENDER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
11-13 yaş grubu çocuklarda life kinetik antrenmanlarının bazı koordinatif yetenekler üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılan bu araştırmaya Ordu ili Akkuş ilçesi Akkuş İmam Hatip Ortaokulunda öğrenim gören 15 deney grubu ve 15 kontrol grubu olmak üzere toplam 30 öğrenci katılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda veriler ön test (ilk ölçüm) ve son test (son ölçüm) uygulanarak toplanmıştır. Ön test sonrası deney grubuna beden eğitimi ve spor dersine ek olarak 12 hafta boyunca haftada 1 gün 45-60 dakika olmak üzere life kinetik antrenman programı uygulanmıştır. Kontrol grubu ise sadece beden eğitimi ve spor dersine katılmıştır. Deney grubu ve kontrol grubuna araştırma ve ölçümler hakkında bilgi verilerek çalışma gönüllülük esasına dayalı bir şekilde yürütülmüştür. Çalışmada gruplar yansız atama yoluyla seçilmiştir. Her iki gruba da verileri ön test ve son test olarak değerlendirmek üzere Flamingo Denge Testi, Otur Uzan Sağ ve Sol Esneklik Testi, Disklere Dokunma Testi ve 10x5 Mekik Testi uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Veriler normal dağılım göstermediğinden dolayı ön test ve son test arasında anlamlı fark olup olmadığını tespit etmek amacıyla bağımlı gruplarda nonparametrik testlerden“Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi (p0,05) bulunamamıştır. Araştırma verilerinden hareketle uygulanan Life Kinetik antrenmanlarının 11-13 yaş grubu çocuklarda koordinatif yetenekleri etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
A total of 30 students, 15 in the experimental group and 15 in the control group, studying at Akkuş Imam Hatip Secondary School in Akkuş district of Ordu province has participated in this research, which is conducted to examine the effect of life kinetic training on some coordinative abilities in children aged 11-13. In line with the purpose of the study, data are collected by applying pre-test (first measurement) and post-test (final measurement). After the pre-test, in addition to the physical education and sports course, the life kinetic training program is applied to the experimental group for 45-60 minutes once a week for 12 weeks. The control group, on the other hand, has attended only physical education and sports lessons. The study is carried out on a voluntary basis by giving information about the research and measurements to the experimental group and control group. The groups are selected through unbiased assignment in the study. Flamingo Balance Test, Sit Reach Right and Left Flexibility Test, Touch Discs Test and 10x5 Sit-Up Test have been applied to both groups to evaluate the data as pre-test and post-test. SPSS 25.0 Statistics package program is used in the analysis of the obtained data. Since the data do not show normal distribution, the“Wilcoxon Signed Ranks Test”, one of the nonparametric tests, is applied to the dependent groups in order to determine whether there is a significant difference between the pre-test and post-test. The significance level is evaluated at the (p0.05) is found in the control group. Based on the research data, it has been concluded that the Life Kinetic trainings applied in the 11-13 age group has affected the coordinative abilities of the children.