8 haftalık life kinetik egzersizlerinin 10-12 yaş çocuklarda badmintona özgü beceriler ve motorik özellikler üzerine etkileri
Effects of 8-week life kinetic exercises on badminton-specific skills and motoric characteristics in 10-12 year old children
  1. Tez No: 894405
  2. Yazar: SAMET KOYUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma 8 haftalık life kinetik egzersizlerinin 10-12 yaş çocuklarda Badmintona özgü becerileri ve bazı motorik özellikler üzerine etkilerini araştırmak amacı ile yapıldı. Çalışmaya 30 Badminton sporcusu dâhil edildi. Sporcuların yaş ortalamaları x̄ ± SS, deney grubu DG (n=15)) yaş: 10,86 ± 743 yıl, boy: 147,06 ± 01 cm, ağırlık: 38,28 ± 799 kg, kontrol grubu KG (n=15)) yaş: 11,13 ± 743 yıl, boy: 144,47 ± 31,430 cm, ağırlık: 50,19 ± 8,735 kg olmak üzere antrenman protokollerine göre rasgele DG ve KG olarak iki gruba ayrıldı. Deney grubu 8 hafta süresince rutin Badminton antrenmanına ek olarak (3 gün/hafta) life kinetik egzersiz eğitimi uygulandı. KG grubu ise rutin Badminton antrenmanları uygulandı. Tüm değerlendirmeler 8 haftalık eğitim öncesi ve sonrası her iki grup için de uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of 8-week life kinetic exercises on badminton-specific skills and some motoric features in 10-12 year old children. 30 badminton athletes were included in the study. Average age of the athletes )) age: 11.13 ± 743 years, height: 144.47 ± 31.430 cm, weight: 50.19 ± 8.735 kg were randomly divided into two groups as DG and CG according to the training protocols. The experimental group received life kinetic exercise training in addition to routine badminton training (3 days/week) for 8 weeks. Routine badminton training was applied to the KG group. All evaluations were applied to both groups before and after the 8-week training.