Türk müziği eğitim kurumlarında makam odaklı keman başlangıç eğitimi üzerine bir metot önerisi
A method proposal on the initial education of maqam-oriented violin in Turkish music educational institutions
  1. Tez No: 829391
  2. Yazar: YELİZ KÖŞKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET HAKAN ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Performans Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalgı-Ses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Keman eğitiminin sağlam temellerle başlamasında en önemli etken kullanılan metotlardır. Günümüzde Türk Müziği eğitim kurumlarında da kullanılan ulusal ve uluslararası pek çok keman metodu mevcuttur. Peki bilimsel ve evrensel gerçeklerle çelişmeden hem tonal hem de makamsal öğeleri öğretme amacı güden, karma bir repertuvarla bunu destekleyen ve örgün eğitim kurumlarında kullanılabilecek nitelikte olan bir kaynak var mıdır? Bu çalışmada keman ve keman eğitiminin tarihsel gelişim sürecinden söz edilmiş, ardından genelden özele müzik eğitimi, keman eğitimi, mesleki keman eğitimi, günümüz örgün eğitim kurumlarında keman öğretimi ve Türk Müziği eğitim kurumlarında keman öğretimi başlıkları altında, Türk Müziği keman eğitiminin genel işleyişi anlatılarak konu hakkındaki alt problemlere değinilmiştir. Bu sorunlara çözüm üretebilmenin yollarından birinin yazılı kaynak ortaya çıkarmak olduğu düşünülerek yeni bir metot önerisinde bulunulmuştur. Alandaki eksikleri tespit edebilmek için geçmişte yapılan çalışmaları inceleyerek bunların şimdiye dek ne kadar etkili biçimde kullanıldığını analiz etmek gerekir. Bu bağlamda tezin verileri, nitel araştırma yöntemlerinden olan gözlem ve literatür taraması yoluyla elde edilmiştir. Bu veriler metodun aşamalarına göre düzenlenerek çalışmaya dahil edilmiştir. Bilgi yığılmasının önüne geçmek amacıyla her öğrenilen konunun ardından pekiştirmeye yardımcı alıştırma ve/veya küçük parçalar eklenmiştir. Bu sayede hedef kazanımlara ulaşmayı kolaylaştırmak amaçlanmıştır. Böyle bir metodun Türk Müziği eğitim kurumlarında başlı başına bir müfredat olarak kullanılması, hem bilgilerin tek kaynakta takip edilmesine yardımcı olacak, hem de başarıya ulaşma yolunda öğrenciler ve öğretmenlere kolaylık sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The most important factor in starting violin education with a solid foundation is the methods used. Today, there are many national and international violin methods used in Turkish music education institutions. However, there is no source that aims to teach both tonal and modal elements without contradicting scientific and universal facts, and that supports them with a mixed repertoire. In this study, the historical development process of violin and violin education is mentioned, then the general functioning of Turkish Music violin education is explained and the problems about the said education are mentioned under the titles of music education, violin education, vocational violin education, violin teaching in today's formal education institutions and violin teaching in Turkish Music education institutions, from general to specific. In line with this problem, a solution-oriented method has been proposed. In order to identify the deficiencies in the field, it is necessary to analyze the studies done in the past and how effectively they have been used so far. In this context, the data of the thesis were obtained through observation and literature review, which are qualitative research methods. These data were arranged according to the stages of the method and included in the study. In order to prevent information accumulation, reinforcement exercises and/or short pieces were added at the end of each learned topic. Thus, it is intended to facilitate achieving the attainment targets. Using such a method as a curriculum in Turkish Music education institutions will not only help to follow the information from a single source, but will also pave the road to success for students and teachers.