Moderation effects of entrepreneurial self-efficacy in relation between entrepreneurial alertness and entrepreneurial commitment
Girişimsel uyanıklık ve girişimsel bağlılık ilişkisinde girişimcilik öz yeterliğinin düzenleyici etkisi
  1. Tez No: 829396
  2. Yazar: BURAK KIZMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KUNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Girişimcilik bir ülkenin özellikle de gelişmekte olan ülkelerin ekonomisi için itici bir güç olmuştur. Günümüzde girişimcilik alanında yapılan birçok çalışma vardır. Araştırmaların bir kısmı girişimler üzerine olsa da çoğu araştırma girişimciler üzerinedir. Girişimciler üzerinde yapılan çalışmalar incelendiğinde, girişimciliğin kişiliği ve motivasyon faktörü ile girişimcilik alanlarının durumu bir çok araştırmacının ilgi alanıdır. Girişimsel öz yeterlilik, girişimsel uyanıklık ve girişimsel bağlılık kavramları daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulan alanlardandır. Bu açıdan hazırlanan çalışmada girişimsel uyanıklık ile girişimsel bağlılık arasındaki ilişki araştırılmış ve bu ilişkide girişimsel öz yeterliliğin düzenleyici etkisi değerlendirilmiştir. Araştırmaya; StartupMarket, StartupWatch ve StartupCentrum'da hesabı bulunan, Türkiye'de seçilmiş 22 Teknopark'tan birinde girişimi bulunan 229 girişimci dâhil edilmiştir. Katılımcılara; Demografik Bilgi Formu, Genel Öz-yeterlilik Ölçeği, Girişimsel Uyanıklık Ölçeği ve Girişimsel Bağlılık Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre girişimsel uyanıklığın girişimsel bağlılığı üzerinde pozitif etkisi bulunmaktadır fakat öz yeterliliğin düzenleyici rolü bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship has been a driving force for the economy of countries, especially developing countries. Today, there are many studies in the field of entrepreneurship. While some of the research is on startups, most research is on entrepreneurs. When the studies on entrepreneurs are examined, the personality and motivation factors of entrepreneurship and the state of entrepreneurship areas are in the interest of many researchers. The concepts of entrepreneurial self-efficacy, entrepreneurial alertness, and entrepreneurial commitment are areas that need further research. In this study, the relationship between entrepreneurial alertness and entrepreneurial commitment was investigated and the moderator effect of entrepreneurial self-efficacy on this relationship was evaluated. 229 entrepreneurs who have an account in StartupMarket, StartupWatch, and StartupCentrum and who have a startup in one of the 22 selected Techno parks in Turkey were included in the research. Demographic Information Form, General Self-efficacy Scale, Entrepreneurial Alertness Scale, and Entrepreneurial Commitment Scale were administered to the participants. According to the findings obtained from the research, entrepreneurial alertness has a positive effect on entrepreneurial commitment, but self-efficacy has no moderator role.