The relationship among proactive personality traits, self- efficacy, and entrepreneurial orientation moderated by leadership style: A case of the Defense Industry
Proaktif kişilik özellikleri, öz-yeterlik ve girişimcilik yönelimi arasındaki ilişkide liderlik tarzının düzenleyici etkisi: Savunma Sanayi örneği
  1. Tez No: 900895
  2. Yazar: FEYZA AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ENGİN ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı girişimci yönelim, proaktif kişilik özellikleri, öz yeterliliğin arasındaki ilişkiyi liderlik tarzlarının moderator etkisi ile incelemektir.: Bu çalışma, proaktif kişilik özellikleri ile öz yeterlilik arasındaki girişimcilik yönelimi ilişkisini araştırmak için bir ankete dayalı nicel bir metodoloji kullanmıştır. Proaktif kişilik özellikleri ve öz yeterlilik anketteki bağımsız faktörlerdir; girişimci yönelim bağımlı değişkendir ve liderlik tarzları moderatör değişkendir. 2000'den fazla anket gönderilmiştir 402 yanıt toplanmıştır. Faktör analizi ve yapısal eşitlik modeli yapılmıştır. Örneklemimiz Ankara'daki Savunma Sanayi'nin önde gelen firmalarıdır. Firmalar savunma sektöründe önemli etkiye sahip, etkili ve dinamik şirketlerdir. Bu çalışma için olasılıksız örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Proaktif Kişilik özelliği ve Girişimci Yönelim arasında önemli bir ilişki vardır. Öz Yeterlilik ve Girişimci Yönelim arasında önemli bir ilişki vardır. Örneklem hedef popülasyonu temsil etmektedir, ancak sektör kısıtlamaları nedeniyle daha geniş bir popülasyona ulaşılamamıştır. Çalışmaya katılan erkek ve kadın sayısı eşit değildir. Bu araştırma, yöneticilere ve sektöre, çalışanları hakkında kilit bilgileri sunmaktadır. Girişimci yönelimi ile proaktif kişilik özellikleri arasında bir korelasyon tespit edilmiştir. Ayrıca, girişimci yönelimi ile öz yeterlilik arasında bir korelasyon olduğu da kanıtlanmıştır. Bu çalışmada proaktif kişilik özellikleri, öz-yeterlik ve girişimcilik yönelimi arasında herhangi bir moderatör etkisi bulunamamıştır. Araştırmamız, girişimci yönelim sürecinin çalışanların proaktif kişiliği tarafından etkilendiğini göstermektedir. Sektör, özellikle savunma sanayi, ülkemizin küresel savunma yarışında rekabet edebilmesi için kritik öneme sahiptir ve hızla gelişmektedir. Bu nedenle, girişimci yönelimi özellikle bu sektör için önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationships among entrepreneurial orientation (EO), proactive personality traits, self-efficacy, and the moderating effects of leadership styles. A quantitative methodology was employed, utilizing a questionnaire to explore the relationship between proactive personality traits and self-efficacy in relation to EO. In the questionnaire, proactive personality traits and self-efficacy are the independent variables, entrepreneurial orientation is the dependent variable, and leadership styles serve as the moderator. Over 2,000 questionnaire links were distributed by the author, resulting in 402 responses. The sample consists of key figures in the defense industry in Ankara— individuals who are influential and dynamic within the sector. Non-probability sampling methods were used in this study. Confirmatory factor analysis and structural equation modeling were conducted. Significant relationships were found between proactive personality traits and entrepreneurial orientation, as well as between self-efficacy and entrepreneurial orientation. While the sample is representative of the target population, industry constraints limited access to a broader demographic. Additionally, the study did not achieve an even distribution of male and female participants. This research provides valuable insights for managers and the sector regarding employee behavior. A correlation was identified between entrepreneurial orientation and proactive personality traits, as well as between entrepreneurial orientation and self-efficacy. However, no moderating effect of leadership styles was found between proactive personality traits, self-efficacy, and entrepreneurial orientation. Our findings suggest that entrepreneurial orientation is influenced by the proactive personalities of employees, a key factor in the rapidly evolving defense industry. As this sector is critical for our country's ability to compete globally, fostering entrepreneurial orientation is of particular importance.