Abbasî devletinin son dönemlerinde vezirlik kurumu (H. 512-656)
Title: Viziership in the last periods of the Abbasid state (H. 512-656)
- Tez No: 829445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Abbasî Devletinin Son Dönemlerinde Vezirlik Kurumu (H. 512-656)'nu ele almıştır. Selçuklular döneminde vezirlik oldukça zayıflamıştır. Aslında vezirlik makamının durumunun Halifeye bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Halifenin otoritesi güçlendiğinde vezirlik makamı da güçlenmiştir. Bu çalışmada vezirin yönetimdeki rolünü ortaya koyduk. Önsözde de değindiğimiz gibi konuyu dört bölümde ele aldık. Bu çalışma, Abbasî Devletinde vezirlik makamının, H. 512 yılından sonra halifelerin yapmış olduğu idari, askeri ve iktisadi ıslahatlar sayesinde oldukça iyi ve güçlü olduğunu ortaya koymuştur. Aynı şekilde H. 575 yılından sonra hilafetin bağımsızlığını sağlamasıyla birlikte ıslahatlar yapması ve eski gücünü eline almasıyla vezirlik makamının da canlandığını, eski gücünü elde ettiğini de ortaya koymuştur. Çalışma, olayları daha kapsamlı ele almak ve olaylar arasındaki bağlantıyı kurabilmek için vezirlerin, halifeler, devlet adamları, düşmanlar ile olan ilişkilerini detaylıca ele alarak vezirlerin hayatları hakkında oldukça detaylı bilgileri ihtiva etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the Viziership Institution (H. 512-656) in the Last Periods of the Abbasid State. During the Seljuk period, the vizierate weakened considerably. In fact, we can say that the status of the vizierate depends on the Caliph. When the authority of the caliph strengthened, the vizierate also became stronger. In this study, we revealed the role of the vizier in the administration. As we mentioned in the preface, we discussed the subject in four parts. This study revealed that the office of vizier in the Abbasid State was quite good and powerful thanks to the administrative, military and economic reforms made by the caliphs after 512 H. Likewise, after the caliphate gained its independence after 575 H., it also revealed that the vizierate revived and regained its former power after the caliphate made reforms and took over its former power. In order to deal with the events more comprehensively and to establish the connection between the events, the study includes very detailed information about the lives of the viziers by discussing in detail the relations of the viziers with the caliphs, statesmen and enemies.