Ortaöğretim öğrencilerinin çoklu zekâ düzeyleri
Multiple intelligence levels of secondary school students
- Tez No: 829454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL AKTAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma“Ortaöğretim Öğrencilerinin Çoklu Zekâ Düzeyleri”ni değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubu İstanbul ilinde bulunan Fen lisesi, Anadolu lisesi, İmam hatip lisesi, Meslek lisesi, Spor lisesi ve Güzel Sanatlar lisesi öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırma verileri Yüksel Özden (2005) tarafından Türkçe'ye çevrilen“Çoklu Zekâ ölçeği”kullanılmıştır. Analizlerde ANOVA, t-testi ve ki-kare testleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda lise öğrencilerinin baskın olan çoklu zekâ alanı bedensel ve müziksel iken en düşük değere sahip zekâ alanının sözel ve mantıksal olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ortaöğretim türlerine göre Fen lisesi öğrencilerinin çoklu zekâ alanı mantıksal, Anadolu lisesi öğrencilerinin çoklu zekâ alanı müziksel ve bedensel, İmam hatip lisesi öğrencilerinin çoklu zekâ alanı bedensel, Meslek lisesi öğrencilerinin çoklu zekâ alanı sosyal ve bedensel, Spor lisesi öğrencilerinin çoklu zekâ alanı bedensel ve Güzel Sanatlar lisesi öğrencilerinin çoklu zekâ alanı bedensel ve müziksel olarak tespit edilmiştir. Cinsiyete göre, mantıksal zekâ alanında erkek öğrencilerin ortalama çoklu zekâ puanları daha yüksek bulunmuşken görsel, müziksel, bedensel ve doğacı zekâ alanlarında kız öğrencilerin çoklu zekâ puan ortalamalarının daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the“Multiple Intelligence Levels of Secondary Education Students”. The sample group of the research consists of students from Science High School, Anatolian High School, Imam Hatip High School, Vocational High School, Sports High School and Fine Arts High School in Istanbul. The“Multiple Intelligences scale”, developt by Gardner (1983) and translated into Turkish by Yüksel Özden (2005), was used here. Anova, T-test and chi-square test were used in the analysis of the data. As a result of the research, it was concluded that the dominant multiple intelligence domain of high school students was physical and musical and the lowest multıple ıntellıgences scores were verbal and logical. According to school types, Science high school students' multiple intelligences are logical, Anatolian high school students' multiple intelligences are musical and physical, Imam Hatip high school students' multiple intelligences are physical, Vocational high school students' multiple intelligences are social and physical, Sports high school students' multiple intelligences are physical and Fine Arts students multiple intelligence determined as physical and musically. According to gender, male students' average multiple intelligence scores were higher in logical intelligence, while female students' multiple intelligence scores were higher in visual, musical, physical and naturalistic intelligence areas.