Üniversite öğrencilerinde progresif kas gevşeme egzersizinin mental sağlık ve yaşam kalitesine etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effect of progressive muscle relaxation exercise on mental health and quality of life in university students: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 829453
  2. Yazar: SUZAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİLE BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırma üniversite öğrencilerinde progresif kas gevşeme egzersizinin mental sağlık ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen ön test- son test, kontrol gruplu randomize kontrollü deneysel çalışmadır. Araştırma Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Reşadiye Meslek Yüksekokulu Sağlık Bakım Hizmetleri Bölümü Yaşlı Bakımı Programı 1. ve 2. sınıf öğrencileri ile çevrimiçi yürütülmüştür. Araştırma 43 öğrenci deney grubu 43 öğrenci kontrol grubu olmak üzere toplam 86 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Kısa Semptom Envanteri, SF-36, Progresif Kas Gevşeme Egzersizi İzlem Formu kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubundaki üniversite öğrencilerine haftada en az 4 defa olacak şekilde 6 hafta süre ile progresif kas gevşeme egzersizi uygulatılmıştır. Araştırmanın yürütülebilmesi için gerekli izinler alınmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul edenlerin yazılı onamı alınmıştır. Verilerin analizinde gruplara göre kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-kare testi, grup ve zamana göre ölçek puanlarının karşılaştırılmasında genelleştirilmiş lineer modeller yöntemi ve Robust Mixed ANOVA kullanılmıştır. Analiz sonucunda progresif kas gevşeme egzersizi girişiminin kısa semptom envanterinin anksiyete ve fobik anksiyete alt boyutlarına büyük etki; obsesif kompulsif semptom, depresyon, rahatsızlık ciddiyeti indeksi, semptom rahatsızlık indeksi, psikotizm alt boyutları ile ölçek toplam puan skoruna orta etki; somatizasyon, kişilerarası duyarlılık, paranoid düşünce, belirti indeksi, hostilite, ek maddeler alt boyut skorlarına küçük etki sağlayarak mental sağlığı iyileştirdiği, SF-36 ölçeğinin alt boyut skorlarına ise anlamlı bir etki sağlamadığı yaşam kalitesini iyileştirmediği belirlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The research is a pre-test-post-test, randomized controlled experimental study with a control group to determine the effect of progressive muscle relaxation exercise on mental health and quality of life in university students. The research was conducted online with Tokat Gaziosmanpaşa University Reşadiye Vocational School Health Care Services Department Elderly Care Program 1st and 2nd grade students. The research was carried out with a total of 86 students, 43 of whom were in the experimental group and 43 were in the control group. Research data were collected using Personal Information Form, Brief Symptom Inventory, SF-36, Progressive Muscle Relaxation Exercise Follow-up Form. University students in the intervention group were given progressive muscle relaxation exercise at least 4 times a week for 6 weeks. Necessary permissions were obtained to conduct the research. Written consent was obtained from those who agreed to participate in the study. In the analysis of data, Chi-square test was used to compare categorical variables according to groups, generalized linear models method and Robust Mixed ANOVA were used to compare scale scores according to group and time. As a result of the analysis, the short symptom inventory of the progressive muscle relaxation exercise intervention had a large effect on the anxiety and phobic anxiety sub-dimensions; moderate effect on obsessive-compulsive symptom, depression, discomfort severity index, symptom discomfort index, psychoticism sub-dimensions and scale total score; It was determined that somatization, interpersonal sensitivity, paranoid thought, symptom index, hostility, and additional substances improved mental health by having a small effect on sub-dimension scores, while it did not provide a significant effect on the sub-dimension scores of the SF-36 scale and did not improve the quality of life (p>0.05).