The impact of economic sanctions as a foreign policy instrument: The example of U.S. sanctions on Russian energy industry
Bir dış politika enstrümanı olarak ekonomik yaptırımların etkisi: Rus enerji endüstrisinde A.B.D yaptırımları örneği
  1. Tez No: 829455
  2. Yazar: ALİ MURAT GÜRTUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN GÜRSES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Energy, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ekonomik yaptırımlar özellikle 20. yüzyılda bir dış politika enstrümanı olarak ortaya çıkmaktadır. Soğuk savaş döneminin getirdiği şartlar itibariyle, ekonomik yaptırımlar bu şartların gerektirdiği özelliklere haiz bir seçenek olarak ülkelerin dış politika karar verme mekanizmalarında kendine yer bulmuştur. Ekonomik yaptırımlar bir dış politika enstrümanı olarak, çoğunlukla askeri gücün kullanılmasının birinci tercih olmadığı durumlarda uygulanmaktadır. Ekonomik yaptırımların en temel amacı, yaptırım uygulanan karşı tarafın tartışmaya konu olan politikalarını ve/veya davranışlarını revize etmesi ve hatta yaptırım uygulayanın talepleriyle uyumlu olmasını beklemektir. Ancak günümüzde bir dış politika enstrümanı olarak ekonomik yaptırımların hangi ölçüde etkinlik sağladığı bir tartışma konusudur. Bu tez ise, bu tartışmaya katkı sağlamak için güncel bir örneği çalışmanın merkezine almıştır. İncelenen örneğin aktörleri sahip oldukları özellikler itibariyle yaptırımların etkinliği literatürüne yeni bir bakış açısı ile katkı sağlamaya uygun aktörlerdir. Zira, ekonomik yaptırımların etkinliğine ilişkin literatür ekseriyetle 20.yüzyıl vakalarını (ki bu vakalarda aktörler, ekonomik ve askeri güç açısından birbirine denk olmayan aktörler olmanın yanı sıra, söz konusu yaptırımlar sektörel yaptırımlardan ziyade tam kapsamlı yaptırımlardır.) ele alırken bu tez ise güncel bir konu üzerinden belli bir sektöre yönelik yaptırımların hangi ölçüde etki yarattığını irdelemiştir. Bu çalışma, ekonomik yaptırımların karşı ülkeyi caydırmak konusunda yeterince etkin olup olmadığı sorusunun cevabının tespiti için çalışmıştır. Bununla birlikte vaka üzerinden ilerleyerek Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinden sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin Rus enerji sektörüne yönelik yaptırımlarının etkin olup olmadığı irdelenmiştir. Böylelikle tez, uygulanan bu yaptırımların arka planını, amacını ve nihayetinde Rus enerji sektörünün bu yaptırımlardan hangi ölçüde etkilendiğini tartışmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic sanctions, especially during the twentieth century, emerged as a foreign policy tool. Economic sanctions were a perfect tool of the Cold War as a deterrent for employing military power. The main objective of employing economic sanctions is to make the other party to reexamine and potentially revise its policies causing the unrest, and ultimately comply with the requirements of the coercer. However today the level of effectiveness of employing economic sanctions as foreign policy instrument is subject to wide debate. This thesis is prepared with the objective of contributing to the debate using a case study to answer the question of whether economic sanctions are a viable deterrent to achieve the desired outcome. In the study we examined whether the US sanctions placed on the Russian energy sector was an effective deterrent after Russia's annexation of Crimea. The thesis examined the background and the purpose of these sanctions and evaluate their effectiveness by discussing their impact on the Russian energy sector.