Dahiliye polikliniklerine başvuran hastalardaldl- kolesterol ve c- reaktif protein ilişkisi
Relation between ldl-cholesterol and c-reactive protein among patients admitted to internal diseases outpatient clinic.
- Tez No: 829456
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bilindiği üzere gelişmiş ülkelerde kardiyovasküler hastalık nedeniyle ölüm ilk sırada yer almaktadır. Kardiyovasküler hastalığın en sık nedeni ise koroner arterlerin aterosklerotik hastalığıdır. Aterosklerotik plak oluşumunda en az lipid birikimi kadar önemli olan bir diğer faktörde kronik inflamatuvar süreçle ilişkili endotel aktivasyonu ve disfonksiyonudur. Aterosklerozun inflamatuvar bir hastalık olduğunun anlaşılması üzerine CRP'nin aterosklerozdaki doğrudan rolü ve kardiyovasküler hastalıklarla ilişkisi de araştırılmaya başlanmıştır. Biz bu çalışmada Ağustos 2006 ile Mayıs 2007 tarihleri arasında 10 ay süreyle dahiliye polikliniklerine başvuran ve daha önceden bilinen romatizmal, inflamatuvar, kronik renal, kronik karaciğer ve diğer herhangi bir kronik hastalığı olmayan 3500 hastada eş zamanlı lipid profili ve CRP değerlerine bakarak düşük LDL kolesterol ve CRP düzey ilişkisini tekrar değerlendirmeyi ve bu düşük lineer ilişkinin biyoistatiksel olarak anlamlılığını araştırmayı planladık. Toplam 3500 olgu üzerinde yapılan çalışmada olguların yaşları 20 ile 97 arasında değişmekte olup ortalama yaş 52,53±14,62'dir. Hastaların 985 (%28,1) erkek; 2515 (%71,9) ise kadındır. Yaş dağılımına bakıldığında 20-29 yaş arasında 219 (%6,3); 30-39 yaş arasında 447 (%12,8); 40-49 yaş arasında 798 (%22,8); 50-59 yaş arasında 889 (%25,4); 60-69 yaş arasında 668 (%19,1) ve 70 yaş ve üzerinde 479 (%13,7) kişi saptanmıştır. Retrospektif randomize olarak çalışmaya alınan hastaların %50 sinden fazlasının NCEP ATPIII kılavuzuna göre LDL kolesterol dışındaki major KKH risk faktörlerininden yaş kriterini karşılamakta olduğu görüldü. Çalışmada CRP değeri (Beckman Coulter- İMMAGE 800 cihazında) nefelometrik yöntemle değerlendirildi ve cut-off değeri 0.8 mg/dl olarak alındı. Çalışmanın sonunda CRP ve açlık kan şekeri, CRP ve trigliserid düzeyi ile istatiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmış (p0,05). Sonuç olarak her ne kadar daha önce yapılan çalışmalarda iki güçlü koroner arter hastalığı risk belirteci LDL-K ve CRP arasında düşük düzeyde lineer ilişki saptanmış olsa da bizim 3500 olguluk çalışmamızda sanılanın aksine LDL-K ve CRP arasında anlamlı bir lineer ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
As it is known, death from the coronary heart disease is in the first rank at developed countries. The factor which is as important as the lipid accumulation in atherosclerotic plaque formation is the activation and dysfunction of the endothelium. In this study, we aimed to reconsider weak relevance between LDL-C and C-reactive protein and to evaluate the biostatical significance of this connection by screening plasma lipids and CRP values concurrent in 3500 patients who have not any chronic disease like liver and kidney disease, any acute or chronic inflammatory diseases previously known, were admitted to internal medicine clinics between August 2006 and May 2007, for a period of 10 months. In the study done on 3500 cases total, the age of the patients vary 20 to 97 and age average is 52,53 +/- 14,62. 985(%28,1) of the patients are men and 2515(%71,9) are women. When the age distribution is examined, there are 219 in between 20-29(6.3%), 447 in 30-39(12.8%),798'in 40-49(22.8%), 889 in between 50-59(25.4%)668 in between 60-69(19.1%) and 479 (13.7%) patients in age 70 or more. more than 50% of the patients randomly received a retrospective study, according to the NCEP ATPIII guidelines meet the age criteria which is the major risk factor other than LDL cholesterol for coronary heart disease. In the study, CRP value (Beckman Coulter-800 device İMMAGE old) were evaluated by nephelometric method and cut-off value of 0.8 mg / dl were taken as. In the end of the study, it revealed a meaningful relation between CRP and triglyceride levels and fasting blood glucose (p0,05). As a result, although in previous studies low linear correlation was detected between two powerful risk marker for coronary artery disease, LDL-C and CRP levels; our study of 3500 cases, contrary to our; assumption between LDL-C and CRP, did not reveal a significant linear relationship.