Exploring the integration of informal language learning experiences in commercial off-the-shelf games into formal language learning settings
Eğitim amaçlı geliştirilmemiş oyunlardaki informel dil öğrenme deneyimlerinin formel dil öğrenme ortamlarına entagrasyonunun araştırılması
- Tez No: 829463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu nitel araştırma çalışmasının amacı, eğitim amaçlı geliştirilmemiş oyunlar aracılığıyla kazanılan informel dil öğrenme deneyimlerinin yabancı dil müfredatlarına ve formel dil öğrenme ortamlarına, formel ve informel dil öğrenme bağlamlarını birleştirmek için nasıl etkili bir şekilde entegre edilebileceğini ve ilgili sorunlar ve zorlukların neler olabileceğini araştırmaktadır. Ayrıca, COTS oyunlarının yabancı dil müfredatına entegrasyonu konusunda dil öğretmenlerinin ve öğrencilerin algılarını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın katılımcıları toplamda 20 kişiden oluşmaktadır; bunlardan 10'u özel bir üniversitenin İngilizce hazırlık okulundaki İngilizce öğrencileri ve 10'u yedi vakıf ve üç devlet üniversitesinin İngilizce hazırlık okullarında İngilizce öğretmenleridir. Çalışmanın verileri, öğretmenler ve öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve bir odak grup görüşmesi ile öğrencilerle gerçekleştirilen uyarılmış hatırlatma görüşmeleri aracılığıyla toplanmıştır. Tüm veriler ses kaydına alınmış, transkript edilmiş ve MAXQDA 2022 aracılığıyla analiz edilmiştir. Veri analizi için Braun ve Clarke'in (2021) prensiplerine dayalı olarak yansıtıcı tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları, COTS oyunları aracılığıyla kazanılan informel dil öğrenme deneyimlerinin, formel ortamlarda dil öğrenmeyi destekleme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. Katılımcılar, entegrasyon için çeşitli stratejiler önermiştir. Genel olarak, katılımcılar, COTS oyunlarından dil öğrenme deneyimlerini resmi dil öğrenme bağlamlarına entegre etmenin, özellikle kelime ve günlük dile ait ifadeler açısından, önemli bir dil girdisi sağlayacağını ve dil öğrenme süreçlerinde oldukça motive edici olacağını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this qualitative research study is to investigate how the informal language learning experiences gained through commercial off-the-shelf games can be effectively incorporated into foreign language curricula and formal language learning settings to bridge formal and informal language learning contexts, and what would be the related issues and challenges. The study also aimed to explore the perceptions of language teachers and students regarding the incorporation of COTS games into foreign language curricula. A total of 20 participants, 10 of whom are EFL students of a private university in English preparatory school, and 10 of whom are EFL teachers in seven foundational and three state universities English preparatory schools. The data of the study were collected through semi-structured interviews and a focus group interview with teachers and students, and stimulated recall interviews with students. All the data were audio-recorded, transcribed, and analyzed via MAXQDA 2022. Reflexive thematic analysis method based on Braun and Clarke (2021)'s principles was used for data analysis. The findings of the study indicated that informal language learning experiences gained through COTS games has the potential to support the language learning in formal settings. Participants suggested several strategies for the integration. Overall, the participants indicated that integrating language learning experiences from COTS games into formal language learning contexts would offer them a significant amount of language input, particularly in terms of vocabulary and daily expressions, and it would be highly motivating for their language learning process.