Kataforez kaplamanın farklı metal türlerine etkisi ve çözüm metotlarının belirlenmesi
Effect of cataphoresis coating on different metal types and determination of solution methods
- Tez No: 829478
- Danışmanlar: PROF. DR. REZAN DEMİR ÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kataforez kaplama, keskin kenarlarda ve köşeli alanlarda homojen film kaplamaya imkan vermesi, yüksek sertlik, basınç dayanımı ve darbe dayanımı gibi çok iyi mekanik parametrelere sahip olması, daha az çevre kirliliği, düşük yangın ve sağlık riski ve korozyon koruma sağlaması, parçaların ömrünü uzatması nedeniyle özellikle otomotiv endüstrisi ve yan sanayide büyük önem kazanmıştır. Bu çalışmada, özellikle otomotiv endüstrisi veya yan sanayi başta olmak üzere en çok tercih edilen metal çeşitleri (sac, alüminyum, galvaniz ve paslanmaz çelik) seçilerek kataforez kaplama prosesleri incelenmiş ve farklı metal türlerinin kaplama üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Kaplama proseslerinin tamamlanmasının ardından çalışma amacına ulaşması için, görünüm testi, kaplama kalınlık ölçümü, parlaklık ölçümü, yapışma (cross cut) ve tuz sisi gibi performans testleri de uygulanmıştır. Performans test sonuçlarına bağlı olarak farklı metallerin kaplama prosesleri kıyaslanmış ve yapılan test sonuçları göz önünde bulundurularak, daha üstün performanslı metal olarak sac plaka ve alüminyum seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cathaphoresis coating has gained great importance especially in the automotive industry and sub-industry because it allows homogeneous film coating in sharp edges and angular areas, has very good mechanical parameters such as high hardness, compressive strength and impact resistance, low environmental pollution, low fire and health risk and extends the life of parts by providing protection against corrosion. In this study, cataphoresis coating processes were examined by selecting the most preferred metal types (sheet metal, aluminum, galvanized and stainless steel) especially in the automotive industry or sub-industry and the effect of different metal types on the coating was investigated. After the coating processes were completed, performance tests such as appearance test, coating thickness measurement, gloss measurement, adhesion (cross cut) and salt fog/salt sprey were also applied to achieve the purpose of the study. According to the performance test results, the coating processes of different metals were compared, and sheet metal and aluminum were selected as the metals with superior performance.