Yaratıcı problem çözmenin akademik başarıya ve beceri temelli problem çözmeye etkisi
The effect of creative problem solving on academic succes and skills-based problem solving
- Tez No: 829479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Araştırmada, yaratıcı problem çözme (YPÇ) aşamaları göz önünde bulundurularak hazırlanan ders planı ve ders tasarımıyla öğrenciye kazandırılacak yaratıcı problem çözme becerisinin ortaokul 7. sınıf oran ve orantı ünitesindeki beceri temelli problemlerin çözümüne ve akademik başarısına etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma, nicel araştırma metodolojisine uygun seçkisiz kontrol gruplu son test gerçek deneysel desene göre yürütülmüştür. 2021-2022 eğitim öğretim yılında Samsun ili Vezirköprü ilçesinde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören 7. sınıf öğrencileri araştırma grubunu oluşturmaktadır. Araştırma deney grubu öğrencileri (n=30) ve kontrol grubu öğrencileri (n=30) olmak üzere toplam 60 öğrenciyle yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından geliştirilen çoktan seçmeli beceri temelli problemler testi, açık uçlu beceri temelli problemler testi ve Şen'in (2019) Türkçeye uyarladığı matematiğe yönelik tutum ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin nicel analizi IBM-SPSS 26 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada akademik başarı ve beceri temelli problem çözümü bağlamında YPÇ etkinlikleriyle güçlendirilmiş ders planlarının uygulandığı deney grubuyla geleneksel yöntemlerle öğrenim gören kontrol grubu arasında anlamlı farklılığın oluştuğu görülmüştür. Matematiğe yönelik tutumları bağlamında gruplar açısından ve grup ayrımı yapılmaksızın katılımcıların ön test ve son test puanları arasında anlamlı farklılıklar oluşmamıştır. Bilginin kalıcılığı için son test ve tekrar uygulanan test sonuçları incelendiğinde deney grubu için anlamlı bir farklılığın oluşmadığı görülmüştür. Akademik başarı ve beceri temelli problem çözümü açısından bulgular ışığında deney grubunun kontrol grubuna göre daha başarılı olduğu sonucuna ulaşılırken yaratıcı problem çözmenin öğrencilerde geliştirdiği matematiğe yönelik tutumları açısından etkisinin olmadığı yalnız YPÇ etkinlikleriyle güçlendirilmiş ders planlarının uygulandığı gruplarda öğrenilen bilginin kalıcılığı sağladığı sonucuna varılmıştır. Aradan geçen zaman konunun kalıcılığına olumsuz etkide bulunmamıştır. Bu araştırma, yaratıcı problem çözme etkinlikleriyle güçlendirilmiş ders tasarımlarında öğrencilerin kazanacağı yaratıcı düşünme becerisinin akademik başarıya ve beceri temelli matematik problemi çözmeye etkisi olup olmadığının incelenmesi yönüyle önemlidir. Yaratıcı düşünme becerisinin kazandırılması yoluyla diğer becerileri kazanabilme ve geliştirebilmenin kapısı aralanacaktır. Ayrıca araştırma yaratıcı problem çözmenin teşviki ve okullarda yaygın kullanımının sağlanması açısından önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the research, it is aimed to reveal the effect of creative problem solving skills, which will be gained to the students with the lesson plan and lesson design, which is prepared considering the creative problem solving (CPS) stages, on the solution of skill-based problems and academic success in the 7th grade ratio and proportion unit of secondary school. The research was carried out according to the post-test real experimental design with a random control group in accordance with the quantitative research methodology. In the 2021-2022 academic year, 7th grade students studying in a secondary school in the Vezirköprü district of Samsun province constitute the research group. The research was carried out with 60 students in total, including experimental group students (n=30) and control group students (n=30). The multiple choice skill-based problems test, open-ended skill-based problems test developed by the researcher, and the attitude scale towards mathematics adapted by Şen (2019) into Turkish were used as veri collection tools. Quantitative analysis of the data was made using the IBM-SPSS 26 package program. In the study, it was observed that there was a significant difference between the experimental group, in which lesson plans reinforced with CPS activities were applied in the context of academic achievement and skill-based problem solving, and the control group, which was educated with traditional methods. There were no significant differences between the pre-test and post-test scores of the participants in terms of their attitudes towards mathematics and regardless of groups. When the post-test and re-test results for the permanence of knowledge were examined, it was seen that there was no significant difference for the experimental group. In the light of the findings, it was concluded that the experimental group was more successful than the control group in terms of academic success and skill-based problem solving, while it was concluded that creative problem solving did not have an effect on students' attitudes towards mathematics, only the knowledge learned in the groups in which lesson plans reinforced with CPS activities were applied. The elapsed time did not adversely affect the permanence of the subject. This research is important in terms of examining whether the creative thinking skills that students will acquire in course designs strengthened by creative problem solving activities have an effect on academic success and skill-based mathematical problem solving. Through the acquisition of creative thinking skills, the door to gaining and developing other skills will be opened. In addition, the research is considered important in terms of encouraging creative problem solving and ensuring its widespread use in schools.